Wady masowego budownictwa

Masowe budownictwo jest jak jedzenie z konserwantami - tanie, ale może odbić się czkawką.

Autor: HouseMarket.pl 18 października 2016 11:23

Z danych fundacji Nasza Ziemia wynika, że przez nieszczelne krany możemy tracić nawet 2,5 tys. litrów wody w skali roku. Strata jest duża, biorąc pod uwagę, że człowiek w ciągu całego życia zużywa ok. 42 tys. litrów.

Ogrzewanie mieszkania z nieszczelną izolacją to kolejny koszt. Aż do 30 proc. ciepła ucieka przez źle zaizolowany dach i ściany. Kolejne 20 proc. przez okna i drzwi. Można tego uniknąć, jeżeli na etapie wznoszenia budynku deweloper zadba o staranne wykonanie prac i użycie odpowiednich materiałów. Jakie mieszkanie kupić, aby nie odbiło się ono nam przysłowiową czkawką?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W dzisiejszych czasach buduje się coraz szybciej i coraz więcej, a kto nie chciałby kupić wymarzonego M. w okazyjnej cenie? Trzeba jednak wyjątkowej ostrożności, by kupno taniego mieszkania, które w dodatku postało w krótkim czasie, nie naraziło nas na straty i koszty w trakcie jego użytkowania.

Średnio 855 defektów budowlanych na inwestycję mieszkaniową

Ceny mieszkań o podobnym metrażu na warszawskim rynku pierwotnym mogą odbiegać od siebie znacznie w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia, czy dodatków, jakie w swojej ofercie zawiera deweloper. Różnice w cenach, jakie musimy zapłacić za metr kwadratowy mieszkań w obrębie jednego miasta mogą sięgać nawet 50 proc. Skąd taka przepaść cenowa? Poza wymienionymi składnikami ceny, należy wziąć pod uwagę również to, że cała inwestycja musi się deweloperowi po prostu opłacić.

Wydaje się, że nie ma innego wyjścia – na czymś firma musi zaoszczędzić. Są takie wydatki, na które nie ma wpływu. Nie można zmniejszyć na przykład kosztów związanych z formalnościami notarialnymi czy urzędowymi (takimi jak np. nabycie praw do użytkowania wieczystego działki, czy podatek od nieruchomości), te są odgórnie ustalone. Deweloper jest zawsze zależny również od cen gruntów, a te są wyższe w centrum miast i w bardziej atrakcyjnych rejonach. Tu także nie ma dużego pola negocjacji i obcinania kosztów. Znajduje się je między innymi w wykorzystaniu tańszych materiałów budowlanych i rozwiązań technologicznych.

W 2015 roku eksperci z Politechniki Poznańskiej przebadali osiem projektów mieszkaniowych, liczących łącznie 1524 mieszkań. Na każdą inwestycję przypadło średnio 855 defektów budowlanych, a prawie 90 proc. z nich było spowodowane wadami powstałymi już na etapie budowy. Wynika z tego, że duża część wad jest związana z wykorzystaniem nieodpowiednich materiałów budowlanych i źle dobranych, a czasami także przestarzałych rozwiązań technicznych.

Budowanie wymaga czasu

Według danych GUS, średni czas powstawania budynku wielorodzinnego w Polsce wynosi 25 miesięcy. Deweloperzy, którzy mają doświadczenie w budowaniu dużych kompleksów mieszkaniowych, potrzebują od około półtora roku do dwóch lat, aby wprowadzić lokatorów na nowe osiedle. Choć istnieje tendencja do skracania procesu inwestycyjnego, co wynika między innymi z coraz większej dostępności zaawansowanych technologii, to warto mieć świadomość, że nie każdy etap można skrócić.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych