Wakacje kredytowe bez wielkiego zagrożenia dla inflacji

Wprowadzenie wakacji kredytowych dla osób, które zaciągnęły hipoteczne kredyty mieszkaniowe, nie powinno mieć wielkiego zagrożenia dla inflacji - poinformował we wtorek w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Autor: pap 29 czerwca 2022 09:08

  • Sejm uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe
  • Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych
  • Wakacje kredytowe nie spowodują zwiększenia inflacji.

"Jeśli chodzi o wpływ na inflację, nie widzimy wielkiego zagrożenia wpływu na inflację tym działaniem (wprowadzeniem wakacji kredytowych - PAP)" - powiedział Patkowski podczas posiedzenia senackiej Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według opinii Narodowego Banku Polskiego, do projektu ustawy, koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych