Warszawa, Konserwator Zabytków: nowa zieleń na Pl. Trzech Krzyży, tak, ale z poszanowaniem wartości urbanistycznych

Konserwator zabytków nie sprzeciwił się rozwojowi zieleni na stołecznym Placu Trzech Krzyży. Określił kierunek jej wprowadzenia z poszanowaniem wartości urbanistycznych. To ZDM zrezygnował z planów zazielenienia placu – wynika z komunikatu Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Autor: Pap 18 maja 2022 08:57

Aktywiści ruchu miejskiego Miasto Jest Nasze zarzucili w mediach społecznościowych, że Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków "zablokował nasadzenia drzew na Placu Trzech Krzyży pomimo faktu, że historycznie zieleń była tam bardzo mocno obecna". Wcześniej "Wyborcza.pl" napisała, że konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki sprzeciwił się nowym nasadzeniom drzew, które planował Zarząd Dróg Miejskich.

We wtorek Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków opublikował na swojej stronie na Facebook'u komunikat, w którym wyjaśnił całą sprawę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że wydając opinię na temat projektu przebudowy Pl. Trzech Krzyży, w tym także proponowanego jego zazielenienia, brał również pod uwagę opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która "była jednoznacznie negatywna dla przedstawionych propozycji". Ocena NID "wskazała szereg nieprawidłowości w kształtowaniu zieleni w obrębie Placu".

"W odniesieniu do zagospodarowania skweru z kolumnami i figurą św. Jana Nepomucena NID wskazał, iż projektowana kompozycja jest całkowicie niezgodna z uwarunkowaniami historycznymi pokazanymi w dokumentacji(…) oraz historyczną ikonografią" - czytamy w komunikacie konserwatora.

W ocenie NID autorzy projektu, pomimo dostępnej, bogatej ikonografii nie korzystali z tych materiałów, w konsekwencji nie odtworzyli historycznej formy skweru, a założyli "nowy plan i kompozycję roślinną".

W komunikacie podkreślono, że "w oparciu o w/w opinię Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków precyzyjnie określił w swoich zaleceniach kierunek i sposób wprowadzania zieleni w przestrzeni Placu, tak by poszanowane zostały jego wartości urbanistyczne".

"Zalecenia MWKZ i NID nie zostały uwzględnione przez Wnioskodawcę - Zarząd Dróg Miejskich, który odstąpił od dalszych prac projektowych w tym zakresie i w konsekwencji wystąpił o zawężony zakres prac, ograniczający się wyłącznie do organizacji ruchu i infrastruktury rowerowej" - oznajmiono w komunikacie.

ZDM zaplanował remont jezdni samego placu i fragmentów ulic dochodzących do niego, a także ronda de Gaulle'a oraz krótkiego odcinka ulicy Nowy Świat łączącego te dwa punkty.

Inwestycja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej oraz azylów na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła św. Aleksandra, po południowej stronie placu.

Po wschodniej stronie placu, od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej, biec będzie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca naturalnym przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu.

Przebudowa ma się zakończyć na przełomie roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych