Warszawa podłączy praskie budynki do sieci ciepłowniczej. Ma na to 9 mln zł

Ponad 9 milionów złotych przeznaczy miasto na podłączenie przez najbliższe dwa lata 52 budynków do centralnego ogrzewania w dzielnicach Praga-Północ, Targówek i Praga-Południe - poinformował stołeczny ratusz.

Autor: PAP 16 lutego 2022 08:13

"Staramy się jak najszybciej podłączać budynki do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Mam nadzieję, że uda się w najbliższych latach przyspieszyć ten proces. Standard XXI w. powinien być dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego miasta" - zadeklarowała wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W 2008 roku na Pradze-Północ według ratusza tylko 2 procent budynków mieszkalnych będących własnością miasta było podłączonych do sieci ciepłowniczej (9 z 441 nieruchomości). Do końca 2021 roku doposażono w system grzewczy 186 budynków. Dzięki temu około 60 procent lokali w budynkach miasta jest podłączonych do sieci. W kolejnych latach 2022 i 2023 r. miasto planuje podłączyć następne 36 budynków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podobnie sprawa wygląda na Pradze-Północ. Według danych ze stołecznego ratusza w 2008 r. wyposażonych w c.o. było zaledwie 40 budynków z 500 (8 procent zasobu miejskiego). Do dziś podłączono do sieci 100 budynków. Łącznie już ponad 30 procent nieruchomości ma c.o., a w najbliższych dwóch latach miasto planuje podłączenie do sieci ciepłowniczej kolejnych 6 budynków.

Z kolei na Targówku ze 153 miejskich budynków w 2008 r. wyposażonych w c.o. było zaledwie 8 - 5 procent budynków miejskich. Dziś 26 procent jest w sieci. "A przez najbliższe dwa lata ma być podłączonych kolejnych 10 budynków" - zaznaczył ratusz.

Na przyłączenie kolejnych miejskich budynków do sieci ciepłowniczej w latach 2022-2023 ratusz zarezerwował kwotę 9,36 mln zł. "Przy czym 98 proc. tej sumy ma być wydane w tym roku" - zadeklarował magistrat.

Na Pradze-Północ miasto zaplanowało podłączenia m.in. na Ząbkowskiej, Szwedzkiej, Brzeskiej, Grajewskiej, Grodzieńskiej, Kowieńskiej, Otwockiej, Wileńskiej i Środkowej. Na Pradze-Południe na Komorskiej, Mińskiej, Zamoyskiego, Drewnickiej, Rybnej i Głuchej. A na Targówku na Barkocińskiej, Radzymińskiej i Święciańskiej.

"Podłączanie kolejnych budynków, to złożony, 2-, 3-letni proces. Adresy są każdorazowo konsultowane z dostawcą ciepła, firmą Veolia Energia Warszawa S.A." - zaznaczył dyrektor Biura Polityki Lokalowej UM Warszawy Marek Goluch. "Może się zdarzyć, że musimy wykreślić nieruchomość z realizacji np. w wyniku złego stanu technicznego wymagającego remontu kapitalnego albo brak zgody właścicieli sąsiadujących nieruchomości na ułożenie sieci" - dodał.

Zmiana zapisów dotyczących reprywatyzacji sprawiła, że coraz więcej budynków będzie miało uregulowaną sytuację własnościową, dlatego też składane są wnioski o warunki przyłączenia dla kolejnych kamienic. Dzielnice sukcesywnie występują do Veolia o wydanie warunków technicznych przyłączenia również dla nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Po analizie w najbliższym czasie zostaną wprowadzone do realizacji kolejne adresy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych