Warszawa: Posadzono drzewa upamiętniające powstańców warszawskich

W parku Powstańców Warszawy na Woli posadzono pierwsze drzewa upamiętniające 20 powstańców. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu "Korzenie pamięci" i nagrali swoje wspomnienia o przodku - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autor: Pap 29 listopada 2021 12:16

"Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-.-ankieta-czlonka-rodzin,5134.html, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa upamiętniającego Powstańca Warszawskiego" - poinformował Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W pierwszej odsłonie projektu +Korzenie pamięci+ zadaliśmy potomkom Powstańców kilkanaście pytań o wspomnienia ich dziadków i rodziców. Z ponad 140 zgłoszeń wybraliśmy te, które poruszały najbardziej. Przeprowadziliśmy i nagraliśmy wywiady z 23 potomkami Powstańców - wnukami, wnuczkami, synami i córkami. Rozmawialiśmy o tym, jakie były zwyczaje Powstańców, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć. Do świata swoich wspomnień i uczuć zabrali nas m.in. Karolina Korwin-Piotrowska, Jan Młynarski, Szymon Majewski oraz Conrado Moreno" - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Muzeum kontynuuje projekt "Korzenie pamięci" - powstają kolejne wywiady z potomkami powstańców. Rozmowy dostępne są na kanałach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. "Napływają nowe zgłoszenia i kolejne rodzinne historie - chcielibyśmy, aby nie zostały zapomniane. Dzięki tej inicjatywie chcemy sprawić, aby pamięć o bohaterach stała się prawdziwie żywa" - dodał Jan Ołdakowski.

Akcja "Korzenie pamięci" została zainaugurowana z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i polega na rejestracji rozmów z rodzinami Powstańców - tak, aby pamięć o nich przetrwała dla przyszłych pokoleń. W ten sposób Muzeum chciałoby uhonorować powstańców. Następnym etapem projektu jest sadzenie w warszawskich parkach drzew upamiętniających Powstańców. Pierwsze 20 drzew zostało posadzonych w parku Powstańców Warszawy przez Zarząd Zieleni.

Wywiady z członkami rodzin Powstańców będą dostępne na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTubie: www.youtube.com/1944pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych