Warszawa: zakończył się remont elewacji w kamienicy na Pradze Północ

Dzięki dofinansowaniu z dotacji m. st Warszawy odtworzono elewację kamienicy, wzniesionej w latach 1912-1913 przy ul. Floriańskiej 8 na Pradze Północ. Rekonstrukcję fasady wykonano na podstawie archiwalnych zdjęć. Pracę trwały od maja 2021 roku.

Autor: PAP 21 grudnia 2021 12:53

Mimo że praska kamienica przy ul. Floriańskiej 8 ocalała podczas wojny to podzieliła los wielu warszawskich domów. Skuto z niej tynk i zniszczono wystrój architektoniczny. W latach dziewięćdziesiątych kamienica przeszła pożar, następnie przeprowadzano w niej remont.

Elewacji budynku nadano ciemnożółty kolor, zaś na poziomie parteru pojawiły się brązowe płytki. Konserwatorzy przeprowadzili analizę porównawczą względem podobnych budynków z tamtego okresu. W efekcie odtworzono pierwotną kolorystykę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na tym nie koniec. Z elewacji usunięto wtórne naleciałości i przeróbki. Ponadto wyczyszczono oraz wzmocniono tynki. Wyremontowano też balkony. Robotnicy pracujący nad rekonstrukcją kamienicy odtworzyli liczne profilowe dekoracje, a także uskoki, płyciny, boniowania i gzymsy.

Ozdobą kamienicy przy ul. Floriańskiej są wtopione w ścianę ceramiczne płytki w mocnym, kobaltowym kolorze, które poukładano poziomo i w karo. Efekt przywodzi na myśl styl art deco.

Prace konserwatorskie w warszawskiej kamienicy rozpoczęto w maju 2021 roku. Poza elewacją frontową, odnowiono także elewacje boczne. Remont umożliwiła dotacja ze środków m.st Warszawy, na którą przeznaczono 130 350 zł - to stanowi 28,8 proc. wydatków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych