Warszawa zyska kolejne zielone wiaty przystankowe

W ramach budżetu obywatelskiego 2022, na pętli Metro Wilanowska na pięciu wiatach przystankowych został wyłożony rozchodnik. Wymienione zostały też szyby, które stały się bezpieczniejsze dla ptaków.

Autor: pap 02 czerwca 2022 13:31

Dziś w Warszawie jest już 26 zielonych zadaszeń. Na dachach pięciu z nich, na pętli Metro Wilanowska leży rozchodnik. Była to inicjatywa mieszkańców, którzy w budżecie obywatelskim 2022 zgłosili projekt "Zielone przystanki Metro Wilanowska". Dodatkowo w wiatach zostały wymienione szyby - mają teraz specjalne oznaczenia ostrzegające ptaki przed możliwością kolizji.

Koszt projektu to 45 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rozchodnik jest rośliną, która doskonale sprawdza się w miejskich warunkach (rozchodnikowe "dywany" są również na torowiskach tramwajowych) i dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne. Nie wymaga podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wygląda świeżo i estetycznie. Jak przekazał ratusz rozchodnik jednocześnie ma korzystny wpływ na jakość powietrza - ogranicza jego zapylenie w rejonie wiaty o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.

"Po raz pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w 2020 r. Firma AMS - operator wiat przystankowych - wyłożyła go na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Rozwiązanie sprawdziło się i następnie rośliny zagościły na kolejnych 20 zadaszeniach - na Mokotowie, Woli, Żoliborzu, Pradze-Południe, Bemowie i we Włochach" - przekazał stołeczny ratusz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych