Warszawski rynek gruntów pod mieszkaniówkę rozgrzany do czerwoności

Ogromny popyt na działki budowalne w Warszawie jest odczuwalny od wielu miesięcy. Już wcześniej ich ceny długo utrzymywały się na wysokim poziomie, aby w trzecim i czwartym kwartale 2021 roku jeszcze przyspieszyć. INWI, spółka inwestująca między innymi w sektorze nieruchomości gruntowych, przeanalizowała ponad sto dziesięć transakcji z ubiegłego roku, a o szczegółach mówi obszerny raport przygotowany przez ekspertów.

Autor: housemarket.pl 08 marca 2022 12:36

  • W 2021 roku obrót gruntami dotyczył 1,2 miliona metrów kwadratowych co dało 17 proc. wzrost w stosunku do roku 2020.
  • Średnia cena gruntu w Warszawie kształtowała się na poziomie 1585 zł za metr kwadratowy.
  • Najwięcej działek sprzedano w promieniu między 6 a 8 kilometrów od centrum Warszawy.

Wzrost wartości transakcji na rynku gruntów

Z raportu przygotowanego przez INWI wynika, że wartość transakcji na warszawskim rynku gruntów wzrosła o 14 proc. rok do roku. Wzrosła też powierzchnia zakontraktowanej ziemi. W 2021 roku obrót gruntami dotyczył 1,2 miliona metrów kwadratowych co dało 17 proc. wzrost w stosunku do roku 2020, gdzie zanotowano transakcje opiewające na ponad milion metrów kwadratowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: DEWELOPERZY WALCZĄ O GRUNTY 

Średnia cena gruntu w Warszawie kształtowała się na poziomie 1585 zł za metr kwadratowy. W przeliczeniu na PUM ceny oscylowały w granicach 1600 zł za metr kwadratowy co daje wzrost o ponad 16 proc. rok do roku. W 2021 r. dominowały transakcje zawierane na podstawie ustaleń w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i stanowiły prawie 68 proc. wszystkich transakcji. Większość umów dotyczyło więcej niż jednej parceli. Największa liczba transakcji, a co za tym idzie najwięcej działek sprzedano w promieniu między 6 a 8 kilometrów od centrum Warszawy.

- Nie jest dla nas zaskoczeniem, że inwestorzy mają coraz mniejszy wybór. W centralnych lokalizacjach niemalże już nie ma dostępnych gruntów, naturalnym kierunkiem są więc peryferia miast. INWI jako inwestor także aktywnie poszukuje tego typu gruntów, w których często dostrzegamy potencjał i znajdujemy dla danej lokalizacji najbardziej optymalną formę użytkowania - mówi Mariusz Urbański, Development Manager z INWI.

Wyraźnie mniejsza liczba transakcji

W raporcie zauważalny jest wyraźny spadek liczby transakcji, których w 2020 roku przeprowadzono blisko 200.

- 34 proc. spadek liczby transakcji to naturalny efekt zamrożenia gospodarki na czas lockdownu i pocovidowych zawirowań koniunktury. Wydłużone procesy takie jak uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy czy pozwoleń na budowę przełożyły się na mniejszą liczbę transakcji. W wyniku lockdownu w 2020 roku podpisano mniej umów przedwstępnych czego efekty mogliśmy zaobserwować w roku 2021. Dodatkowo nie jest tajemnicą, że dostępność gruntów jest dziś wyraźnie ograniczona, a do tego dochodzi rosnąca inflacja i regularne podwyżki stóp procentowych. Te czynniki miały znaczący wpływ na finalizowanie umów. Przewidujemy jednak, że część wstrzymanych w 2021 roku rozmów zostanie wznowione jeszcze w tym kwartale - mówi Mariusz Urbański.

Na czele Białołęka

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby transakcji jest Białołęka. Aż 25 proc. umów dotyczyło właśnie tej, drugiej pod względem powierzchni dzielnicy Warszawy. Ceny w tej części miasta okazały się najniższe, zarówno w przeliczeniu na metr kwadratowy gruntu jak i PUMu. Najwięksi deweloperzy uzupełnili w minionym roku swoje uszczuplone banki ziemi. W najbliższym czasie zasób ten pozwoli na zrealizowanie ponad 21 tys. nowych mieszkań w stolicy.

Moglibyśmy śmiało wysnuć wniosek, że rynek gruntów ma się dziś bardzo dobrze, choć nie należy popadać w hurraoptymizm. Dynamiczna sytuacja geopolityczna z pewnością odciśnie swoje piętno na wszystkich rynkach w tym w wielu segmentach na rynku nieruchomości.

Z badań INWI wynika, że sytuacja na rynku gruntów pod inwestycje wielorodzinne jest stabilna. To unikalne na rynku opracowanie zawiera informacje o warunkach zakupu gruntu, dokładnej lokalizacji, cenach za metr kwadratowy gruntu i PUM w odniesieniu do dzielnic oraz mniejszych jednostek administracyjnych - MSI. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych