Warszawski rynek mieszkaniowy notuje spadki

Na koniec I kwartału tego roku w ofercie mieszkaniowej w Warszawie pozostawało 13 036 lokali, z czego 4 857 to nowo wprowadzone mieszkania. Względem I kwartału 2021 roku odnotowano wzrost oferty mieszkań o blisko 10 proc., natomiast względem IV kwartału 2021 wzrost o 9,28 proc. Spadek natomiast zaobserwować można, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań w ujęciu kwartalnym.

Autor: housemarket.pl 13 kwietnia 2022 13:22

  • W I kwartale 2022 rok sprzedano o 1168 mniej mieszkań w porównaniu do roku ubiegłego.
  • Średnia cena mieszkań w Warszawie wciąż rośnie i na koniec I kwartału 2022 wynosi ok. 13,3 tys. zł za metr kwadratowy.
  • Deweloperzy wprowadzili na rynek o blisko 2 proc. więcej mieszkań, niż na koniec zeszłego roku, a o prawie 12 proc. więcej w ujęciu rok do roku.

Tabela 1. Oferta mieszkań w Warszawie na koniec kwartału

Źródło: redNet Consulting dla tabelaofert.pl

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sprzedaż w stolicy ze sporym spadkiem

Nieco mniej pesymistycznie niż zakładano wyglądają wyniki sprzedaży za I kwartał tego roku, w porównaniu do IV kwartału 2021r. O 1168 mniej mieszkań zostało sprzedanych w trzech ostatnich miesiącach roku (-26 proc.).

Tabela 2. Kwartalna sprzedaż mieszkań w Warszawie – IV kw. 2021 i I kw. 2022

Źródło: redNet Consulting dla tabelaofert.pl

- Spadek ten związany jest przede wszystkim z wysokim poziomem stóp procentowych oraz sytuacją geopolityczną. Jestem ostrożna w stawianiu diagnozy dotyczącej tego, czy tendencja spadkowa się utrzyma z racji wciąż trwającej inwazji rosyjskiej. Zobaczymy jak zachowa się rynek w kolejnych kwartałach, ale na razie można mieć pewność, że doskonałe wyniki sprzedażowe z ubiegłego roku nie są do powtórzenia - ocenia Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Ceny w stolicy wciąż wysokie

Średnia cena mieszkań w Warszawie na koniec I kwartału tego roku wynosiła ok. 13,3 tys. zł za metr kwadratowy. To wzrost o blisko 4 proc. w porównaniu z końcem IV kwartału 2021, kiedy za metr kwadratowy własnego „M” trzeba było zapłacić 12,8 tys. zł. Deweloperzy wprowadzili na rynek o blisko 2 proc. więcej mieszkań, niż na koniec zeszłego roku, a o prawie 12 proc. więcej w ujęciu rok do roku.

Tabela 3. Nowo wprowadzone mieszkania na rynek warszawski

Źródło: redNet Consulting dla tabelaofert.pl

- Dane redNet Consulting wykazują stabilność rynku mieszkaniowego w stolicy. W porównaniu do IV kwartału 2020 roku, w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku deweloperzy wprowadzili na rynek blisko 30 proc. więcej nowych mieszkań. Oczywiście nie jest to liczba tak duża jak w II kwartale zeszłego roku, ale nie jest to drastyczny spadek. Mimo stale rosnących cen, zainteresowanie rynkiem nieruchomości w Warszawie utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, co nie zmienia się od wielu lat -  mówi Katarzyna Tworska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych