Warszawski rynek wtórny bez ofert z dopłatą MdMHousemarket.pl - 27 października 2015 09:26


Niemal niemożliwe jest znalezienie na rynku wtórnym mieszkania kwalifikującego się do dopłat w ramach MdM. W przypadku nieruchomości, których ceny są zbliżone do limitów programu, warto jednak podjąć próby negocjacji z właścicielem.

Od kilkunastu tygodni w ramach programu MdM można kupować również mieszkania na rynku wtórnym. Takie rozszerzenie zasięgu miało znacząco zwiększyć zainteresowanie dopłatami. Niestety poziom cen kwalifikujący mieszkanie do programu w przypadku rynku wtórnego jest jeszcze niższy niż dla rynku pierwotnego. – W Warszawie aktualnie wynosi 5 390 złotych za metr, co sprawia że właściwie niemożliwie jest zakupienie takiego mieszkania. Oferty tańsze niż 5 390 zł i spełniające kryterium wielkości stanowią zaledwie 1 proc. całości podaży – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – W kraju są jednak lokalizacje, gdzie bez trudu można znaleźć oferty kwalifikujące się do dopłat. Przykładem są Katowice, gdzie ponad połowa sprzedawanych nieruchomości spełnia kryteria MdM, albo Zielna Góra, gdzie aż 84 proc. mieszkań z drugiej ręki można kupić z rządową dopłatą.

W poszukiwaniu lokalu klasyfikującego się w MdM

Osoby zainteresowane mieszkaniem z tzw. drugiej ręki, które jednocześnie mogłoby zostać objęte rządowym wsparciem, mogą mieć niemałe trudności w znalezieniu takiego lokalu. Jest ich niewiele i stanowią jedynie 1 proc. rynku. – Nie oznacza to jednak, że w przypadkach, kiedy cena mieszkania oscyluje w granicach limitu programu, sprzedający nadal kurczowo trzymają się ceny. Zwykle dzięki obniżkom właściciele umożliwiają klientom zakup mieszkania z dopłatą – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Za mkw. mieszkania w Warszawie płacimy już prawie 7 500 zł. W skali ostatnich 12 miesięcy średnie ceny w transakcjach wzrosły o nieco ponad 1 proc. – dodaje ekspert.