Warszawskie mieszkania idealne na wynajem

Warszawa należy dziś do grona najbardziej liczących się metropolii Unii Europejskiej i zarazem jest czołową stolicą Europy Wschodniej. Nic dziwnego, że od lat przyciąga inwestorów jak magnes.

Autor: HouseMarket.pl 11 sierpnia 2016 12:01

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu przekonuje, że zyski z wynajmu lokali znacznie przewyższają oprocentowanie rocznej lokaty.

– Roczna stopa zwrotu z najmu mieszkań wynosi, przeciętnie ok. 4-5 proc. netto. Nic więc dziwnego, że znaczącą grupę nabywców nowych lokali niezmiennie stanowią inwestorzy gotówkowi. Co więcej, w Polsce rośnie zainteresowanie pakietowymi zakupami mieszkań a nawet bloków, co potwierdzają ostatnio zawarte transakcje – fundusz Bouwfonds Investment Management za 100 mln zł kupił cały budynek mieszkalny, który powstanie w stołecznym śródmieściu a Catella Wohnen Europa przejął dziewięć pięter mieszkań w słynnym apartamentowcu Złota 44. Takich transakcji z pewnością będzie więcej – prognozuje Dariusz Krawczyk.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W dobrych lokalizacjach

Lokale na wynajem dają dobrą stopę zwrotu nie tylko w centrum Warszawy. Cenione są również takie lokalizacje jak Ursynów, Wola, Bielany, Ochota czy Grochów.

– Wszystko zależy od tego, do jakich klientów właściciel chciałby kierować swoją ofertę. Studenci lubią mieszkać blisko uczelni, choć ci z mniejszym budżetem zainteresowani będą także mieszkaniami położonymi dalej od centrum lub uczelni. Inne będą też wymagania rodzin z dziećmi, które zwracać będą uwagę na bezpieczeństwo czy poziom placówek oświatowych – mówi Bartosz Turek, analityk Lion’s Bank.

Ile więc potencjalny inwestor może zarobić na mieszkaniach?

– Najtańsze lokale w projekcie Brzozowy Zakątek kosztują ok. 216 tys. zł. Wynajmując je rocznie można więc zarobić ok. 15 tys. zł „na czysto”. Jeśli jednak zdecydujemy się zainwestować w większe, trzypokojowe powierzchnie, przy cenie zakupu ok. 400 tys. zł, mieszkanie może przynieść nam zysk netto w wysokości ok. 20-35 tys. zł rocznie.

- W dodatku wartość tych nieruchomości na pewno nie spadnie ze względu na niesłabnące zainteresowanie Miasteczkiem Wilanów – tłumaczą przedstawiciele Polnordu.

W pierwszym etapie inwestycji Wilanów Brzozowy Zakątek powstaną 124 mieszkania o powierzchniach od 28 do 133 mkw. Kosztują średnio 6763 zł brutto za mkw. Dla klientów przygotowano również opcję wykończenia pod klucz, dzięki czemu na mieszkaniu można zacząć zarabiać niemal od razu po odebraniu kluczy.

Przyszłość pod znakiem zapytania

Zdaniem analityków dziś w stolicy możemy zarabiać na wszelkiego typu mieszkaniach, niezależnie od ich wieku, liczby pokoi czy powierzchni, aczkolwiek rentowność wynajmu jest tym wyższa im powierzchnia lokalu mniejsza. Jednak przyszłość rynku najmu mieszkań w Polsce stoi pod znakiem zapytania.

– Program Mieszkanie Plus może się okazać czymś więcej niż polityczną obietnicą. A jego elementem jest pomysł budowy tanich lokali, które nająć będzie można za połowę stawki rynkowej. A gdyby tego było mało, to po 30 latach lokator staje się właścicielem. Zapłaci więc o połowę mniej niż ktoś, kto kupuje mieszkanie na rynku i podejmuje ryzyko 30-letniej hipoteki. Zatem dziś, decydując się na inwestycję na rynku mieszkaniowym, trzeba więc mieć świadomość ryzyka związanego z powodzeniem i popularnością programu budowy tanich mieszkań na wynajem – tłumaczy Bartosz Turek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych