Wartość sprzedaży telewizorów wzrosła o 17 procent

Wartość sprzedaży telewizorów wzrosła o 17 proc. w porównaniu z 2020 rokiem – poinformowała Cyfrowa Polska w czwartek. Rządowy projekt wsparcia widzów przewiduje jednak dofinansowanie jedynie zakupu dekoderów, co, zdaniem organizacji, ograniczy popyt na telewizory.

Autor: PAP 20 stycznia 2022 16:57

Cyfrowa Polska na podstawie danych zebranych od producentów sprzętu telewizyjnego działających w Polsce szacuje, że na telewizory wydaliśmy 5,35 mld zł, o 17 procent więcej niż w 2020 roku. W 2021 roku Polacy kupili 2,2 mln telewizorów, o 2 procent więcej niż w 2020 roku. Znacznie częściej niż w poprzednich latach wybierali też większe i bardziej zaawansowane telewizory - poinformowała w czwartek branżowa organizacja.

Zdaniem związku, jeśli ten pozytywny trend zostanie wstrzymany, może to za sobą pociągnąć spadek przychodów budżetu ze sprzedaży telewizorów. "Spowolnić, a nawet wstrzymać ożywienie polskiej branży produkcyjnej, zmniejszając krajowe zapotrzebowanie na jej produkty i pogarszając perspektywy biznesowe. Wiele produkowanych w kraju telewizorów trafia na rynki zagraniczne" - przypomina Związek Cyfrowa Polska Cyfrowa Polska podkreśla, że duże nadzieje związane z pierwszą połową bieżącego roku w polskich przedsiębiorstwach skupionych wokół produkcji i sprzedaży telewizorów rozbudziła zapowiedź ogólnokrajowej zmiany sygnału nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z danych Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów wynika, że około 2 mln polskich gospodarstw domowych powinno dokonać wymiany odbiornika.

Eksperci wskazują, że oczekiwane kolejne duże wzrosty w tym sektorze na pierwszą połowę 2022 r., których spodziewano się w związku ze zmianą nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, mogą się nie ziścić przez rządowe plany.

" (…) Rządowy projekt wsparcia widzów w zakupie odbiorników przewiduje dofinansowanie wyłącznie zakup dekoderów, co nieuchronnie ograniczy popyt na telewizory. Pomysłowi temu ze znacznym niepokojem przyglądają się krajowi producenci" - zaznacza Cyfrowa Polska.

" Jesteśmy bezwzględnym liderem produkcji telewizorów w Europie. Warto pielęgnować tę pozycję i wspierać krajową branżę, pamiętając o generowanych przez nią wpływach do PKB i tworzonych miejscach pracy" - przypomniał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Zwrócił on uwagę na fakt, że w Polsce nie produkuje się dekoderów. Jeśli, zdaniem prezesa Cyfrowej Polski, projekt rządu wejdzie w życie obserwować będziemy odpływ kapitału, który mógłby zasilić krajowe fabryki, wychodzące z pandemicznego dołka oraz sieci dystrybucyjne w kierunku rynków azjatyckich.

Na problem ten związek zwrócił uwagę w stanowisku skierowanym do rządu. " Na szali jest nie tylko dynamiczny wzrost krajowego sektora produkcji i sprzedaży, ale również dobro konsumentów - komentuje prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Analizując zmiany w polskiej gałęzi produkcji telewizorów oraz ich sprzedaży w minionym roku eksperci Cyfrowej Polski wskazują na większy popyt i nowe preferencje klientów."Wzrostowi czasu przybywania w domach, towarzyszyła większa liczba godzin spędzonych na korzystaniu ze sprzętu TV. Widzowie zwracali się też ku możliwościom dzisiejszej technologii i dzięki odbiornikom smart TV chętniej korzystali np. ze streamingu" - poinformował związek w komunikacie.

­Z danych przedstawionych przez organizację wynika, że polski sektor produkcji telewizorów opiera się o 5 zakładów produkcyjnych ulokowanych w Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Kobierzycach, Mławie i Żyrardowie i w 2019 r. zatrudniał ponad 30 tysięcy osób, stanowiąc istotną składową polskiego PKB. Wartość produkcji rynku RTV dziś szacowana jest na 36 mld zł.Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik zwraca też uwagę, że krajowa branża nie stanowi jedynie europejskiego zaplecza produkcji TV, lecz niezależnie od fabryk wiodący ośrodek rozwoju technologicznego. ­ "Polska nie jest tylko linią montażową na potrzeby regionu. Krajowa branża produkcji TV to również cała rzesza inżynierów badawczych, programistów, naukowców i innowatorów. Nad Wisłą prężnie działają zaplecza badawczo-rozwojowe, budujące przyszłość technologii TV dla całego świata - podkreślił Michał Kanownik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych