Warunki techniczne budynków a mieszkańcy

Nowelizacja warunków technicznych dla budynków w aktualnie proponowanym brzmieniu może niekorzystnie wpłynąć na koszt realizacji inwestycji deweloperskich, a co się z tym wiąże, na ceny mieszkań i miejsc postojowych.

Autor: HouseMarket.pl 09 lutego 2017 14:22

W maju 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt znaczących zmian do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. O społecznej doniosłości proponowanych zmian świadczy ogromna liczba opinii do opublikowanego i konsultowanego projektu, które wpłynęły do ministerstwa od organizacji społecznych i uczestników rynku budowlanego w toku konsultacji.

Większe miejsca, ale i ceny

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jedną z proponowanych przez ministerstwo zmian jest poszerzenie stanowisk postojowych dla samochodów osobowych w garażach oraz zmniejszenie odległości między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a ścianą lub słupem. Aktualnie stanowiska postojowe powinny mieć co do zasady szerokość 2,3 m i długość 5,0 m, a odległość pomiędzy dłuższą krawędzią stanowiska a ścianą lub słupem powinna wynosić co najmniej 0,5 m. Po nowelizacji szerokość miejsca postojowego ma wynosić 2,5 m, a odległość pomiędzy dłuższą krawędzią stanowiska a ścianą lub słupem 0,3 m.

- Zmiana tych wymiarów utrudni projektowanie miejsc parkingowych ze względu na stosowane w budownictwie odległości pomiędzy słupami podtrzymującymi strop. Nowelizacja wymusi zmniejszenie tych odległości, co przełoży się na mniejszą liczbę miejsc postojowych możliwych do zaprojektowania w budynkach. Dla zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych, deweloperzy będą musieli zwiększyć powierzchnię garaży, co będzie miało wpływ na cenę realizacji projektów, a w efekcie na ceny mieszkań i miejsc postojowych – twierdzi Jan Jarosławski, prawnik Skanska Residential Development Poland.

Zabezpieczenia adekwatne do zagrożeń

Ministerstwo proponuje również wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych w garażach zamkniętych, które obejmują więcej niż dwie kondygnacje podziemne lub znajdującymi się poniżej drugiej kondygnacji podziemnej, takich jak samoczynne urządzenia gaśnicze wodne, czyli tzw. tryskacze. Zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej jest kwestią kluczową dla ochrony przyszłych nabywców lokali oraz ich mienia.

- Należy jednak zauważyć, że ministerstwo nie wskazało w uzasadnieniu do nowelizacji, czy faktycznie istnieje podwyższone zagrożenie pożarowe w takich garażach, które wyjaśniałoby zainstalowanie dodatkowych urządzeń gaśniczych. Ustanawianie rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych, które nie są uzasadnione faktycznie istniejącym zagrożeniem wpływa jedynie podniesienie kosztów budowy. Przepisy o ochronie przeciwpożarowej powinny być na tyle wyważone, aby zapewnić poziom ochrony adekwatny do możliwych zagrożeń – uważa Jan Jarosławski.

Aktualnie obowiązujące regulacje dotyczące ochrony pożarowej w budynkach należy uznać za i tak wymagające, zaś dalsze zaostrzanie rygorów za nieuzasadnione faktyczną potrzebą.

Mniej kawalerek w centrach miast

Jedną z bardziej kontrowersyjnych zmian jest nowelizacja dotycząca nasłonecznienia mieszkań jednopokojowych w zabudowie śródmiejskiej. Dotychczas zasady dotyczące minimalnego czasu nasłonecznienia nie miały zastosowania do mieszkań jednopokojowych znajdujących się w zabudowie śródmiejskiej. Po uchwaleniu nowelizacji również takie lokale będą musiały spełnić wszystkie wymogi dotyczące nasłonecznienia.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych