Watykan może stracić 100 mln funtów na sprzedaży kamienicy

Watykan może stracić 100 milionów funtów na sprzedaży eleganckiego budynku w centrum Londynu - pisze w poniedziałek dziennik „Financial Times”.

Autor: PAP 08 listopada 2021 12:57

Proces przed Trybunałem Watykańskim rozpoczął się w lipcu i został już nazwany historycznym. Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed tamtejszym Trybunałem stanął kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. To były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, były substytut sekretarza stanu kardynał Angelo Becciu. Odpiera on wszelkie zarzuty.

Razem z nim oskarżonych jest 9 osób, między innymi byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy zaangażowani w zakup kamienicy w luksusowej dzielnicy Londynu. Uznano to wręcz za katastrofalną inwestycję, bo nie tylko przyniosła straty, ale wstrząsnęła Watykanem, wywołując ogromny skandal, zagrażający jego reputacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zarzuty w procesie dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu.

To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

Śledztwo wszczęto tam w 2019 roku, gdy na jaw wyszło, że zakupowi kamienicy przy Sloane Avenue towarzyszyły liczne nieprawidłowości, a dokonano go także ze środków pochodzących ze świętopietrza, przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.

Finansowe aspekty i konsekwencje londyńskiej transakcji omówiono na łamach prestiżowego dziennika ekonomicznego.

Jak podaje "Financial Times" za źródłami, sprzedaż budynku w dzielnicy Knightsbridge jest już w fazie finałowej. Ma zostać sprzedany za około 200 milionów funtów. Watykan w latach 2014-2018 zainwestował w kamienicę 300 mln funtów, co oznacza stratę 100 mln. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych