Ważny dzień dla kredytobiorców. RPP po raz 8 podnosi stopy procentowe

Trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe ponownie wrosną. Jaka będzie skala podwyżki? Ekonomiści spodziewają się wzrostu aż o 100 punktów bazowych, czyli 1 punkt procentowy.

Autor: housemarket.pl 05 maja 2022 13:46

Rada zacieśnia politykę pieniężną w niespotykanym w ostatnich latach tempie. Ekonomiści prognozują, że - podobnie jak na kwietniowym posiedzeniu - RPP podniesie stopy procentowe o 1 punkt procentowy, co w przypadku stopy referencyjnej oznacza wzrost do 5,5 proc.

To kolejna zła wiadomość dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Raty wzrosną, większość kredytów została zaciągnięta w czasie, gdy stopa referencyjna wynosiła 2,5 proc. lub mniej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomnijmy, że w kwietniu RPP podniosła referencyjną stopę procentową o 100 pkt bazowych do 4,5 proc.

Ekonomiści oceniają, że stopy będą podnoszone do lipca, dopóki inflacja będzie rosnąć, a ta już przekracza 12 proc. w skali roku. Do jakiego poziomu mogą dojść stopy? Pojawiają się prognozy rzędu 7-8 proc.

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych