Wellbeing na placu budowy czyli…

Czym właściwie jest wellbeing w środowisku pracy? To czynnik, na który składa się kilka aspektów: zapewnienie pracownikom odpowiednich możliwości rozwoju, dbanie o ich bezpieczeństwo, brak stresu oraz dobre samopoczucie i zdrowie. To wszystko tworzy całość, która warunkuje tzw. „dobrostan” pracowników, a w dalszej perspektywie wpływa na ich zaangażowanie, motywację i efektywność.

Autor: Housemarket.pl 12 maja 2017 09:52

W ramach trwającego od 8 do 14 maja Tygodnia Bezpieczeństwa – wielkiego święta branży budowlanej, w którym bierze udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników na budowach w całej Polsce – firma Skanska pokazała, jak wprowadzić wellbeing na plac budowy i wzmocnić tym samym bezpieczeństwo pracowników.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na szeroko pojęty „dobrostan” pracowników jest ich zdrowie.  - Jak przenieść wellbeing z bezpiecznego środowiska pracy na plac budowy? Najlepiej zacząć od… początku, czyli od przestrzegania podstawowych zasad – od momentu wejścia na budowę, aż po ściągnięcie kasku i opuszczenie miejsca pracy. Przede wszystkim jest to jednak codzienne przypomnienie, by bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu. A to na naszych budowach jest najważniejsze – mówi Monika Melaniuk, lider projektu Skanska Residential Development Poland.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aby przybliżyć to pracownikom, Skanska w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa zorganizowała na budowie warszawskiego osiedla Jaśminowy Mokotów akcję promującą jeden z aspektów wellbeing – bezpieczeństwo. - To pierwsza budowa w stolicy, na której przeprowadziliśmy takie działanie. W tym dniu gośćmi budowy byli także uczniowie Technikum z Grudziądza. Zobaczyli oni, jak wygląda codzienna praca na budowie, jakie zagrożenia pojawiają się w tego rodzaju środowisku pracy, oraz wzięli udział w zajęciach „Safe Stretch” razem z pracownikami budowy. Zajęcia promowały trend wellbeing – ich celem było rozciągnięcie ciała przed wejściem na plac budowy – mówi Mateusz Kulkowski, koordynator ds. BHP na budowie osiedla Jaśminowy Mokotów, który poprowadził czwartkowe ćwiczenia. - Chcielibyśmy, żeby „Safe Strech” było naszą stałą praktyką – już teraz „rozgrzewki” przed wejściem na budowę stosuje się na większości budów realizowanych przez Skanska na świecie – dodaje.

Ta codzienna aktywność polega na ćwiczeniach rozciągających i rozgrzewających mięśnie, które pozwalają uniknąć wielu urazów. Ważne jest, by młodzi ludzie już na etapie odbywania praktyk, czy jeszcze przed rozpoczęciem drogi zawodowej, wykształcili w sobie świadomość i zdrowe podejście do środowiska pracy. Takie osoby już dziś powinny wiedzieć, czego mogą oczekiwać od swojego pracodawcy i nie podejmować pracy wtedy, gdy wiąże się ona z jakimkolwiek potencjalnym niebezpieczeństwem.

- Ćwiczenia typu stretch and flex to ten element wprowadzania wellbeing, z którego może skorzystać każdy i z którego każdy może czerpać korzyści, niezależnie od tego czy jest to praca biurowa czy budowlana. To właśnie dlatego zachęcaliśmy dzisiaj naszych pracowników i odwiedzających do wzięcia udziału we wspólnych ćwiczeniach. Na uczniów także patrzymy jak na przyszłych pracowników branży budowalnej. Oni także w przyszłości będą mieli wpływ na to, jak pracują inni oraz oni sami. Dzisiejsza akcja to dopiero początek, pierwsza tego rodzaju inicjatywa, ale już mamy zaplanowane kolejne działania, których celem będzie między innymi oderwanie ludzi od biurek, pokazanie, że warto poświęcić czas na „lepsze samopoczucie”, bo to wpływa na komfort całego życia – mówi Anna Kaczmarkiewicz, koordynator zespołu BHP w Skanska S.A.

Tegoroczna, czwarta już edycja ogólnopolskiego „Tygodnia Bezpieczeństwa” odbywa się pod hasłem „Bezpieczeństwo – podaj dalej”. W dniach od 8 do 14 maja na wszystkich naszych budowach Skanska, pracownicy i odwiedzający spotykają się, szkolą i rozmawiają o bezpieczeństwie. Jak co roku, akcja ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane ze wzmacnianiem bezpieczeństwa na budowach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych