Wiceminister Szwed: Program Mieszkanie bez wkładu własnego musi być bardziej atrakcyjny

Trzeba wprowadzić mechanizm zachęcający do korzystania przez młodych ludzi z programu Mieszkanie bez wkładu własnego - powiedział w czwartek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Autor: PAP 12 sierpnia 2022 09:05

  • 26 maja weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, wprowadzająca możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z gwarancją BGK.
  • Z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, przez pierwsze trzy miesiące funkcjonowania nikt nie skorzystał.
  • Wiceminister powiedział, że trzeba wprowadzić inny mechanizm zachęcający do korzystania z programu.

Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia odniósł się do programu Mieszkanie bez wkładu własnego, z którego przez pierwsze trzy miesiące funkcjonowania nikt nie skorzystał. "Mamy pewien problem, jeżeli chodzi o realizację programu mieszkaniowego" - stwierdził. "Do tej pory wprowadzaliśmy też kwestie związane z pożyczkami, jednak trzeba wprowadzić inny mechanizm zachęcający do korzystania z programu. Być może musi on być bardziej atrakcyjny, żeby zainteresować młodych ludzi" - powiedział.

 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

26 maja weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, wprowadzająca możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z gwarancją BGK, wynoszącą nie mniej, niż 10 proc. i nie więcej, niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt (Mieszkanie bez wkładu własnego). Przepisy przewidują też możliwość skorzystania z tzw. spłaty rodzinnej, czyli spłaty przez BGK części kredytu w przypadku urodzenia się kredytobiorcy kolejnego dziecka. Resort chce też objąć spłatami rodzinnymi osoby, które zaciągną kredyty o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych