Wiceprezydent Warszawy: Komisja weryfikacyjna jak inkwizycja

Zapowiedziana komisja weryfikacyjna w sprawie reprywatyzacji będzie inkwizycją wymierzoną w politycznych przeciwników - ocenił wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za kwestie reprywatyzacyjne Witold Pahl. Zaapelował do marszałka Sejmu o podjęcie prac nad ustawą reprywatyzacyjną.

Autor: PAP 19 października 2016 13:34

- Decyzja o utworzeniu organu, który miałby zajmować się kwestiami reprywatyzacyjnymi w zgodnej opinii znaczącej części mediów, również autorytetów, jest niczym innym, jak swoistego rodzaju nad-sądem ludowym, inkwizycją, która pod pretekstem wymierzania ludowej sprawiedliwości ma dokonać spalenia na stosie politycznych przeciwników obecnie rządzącej grupy - powiedział Pahl na konferencji prasowej w warszawskim ratuszu.

W ten sposób odniósł się do ogłoszonej we wtorek na wspólnej konferencji prasowej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i wiceministra Patryka Jakiego propozycja ustawy ws. reprywatyzacji zakładającej powstanie komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne pod kątem ich zgodności z prawem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Witold Pahl stwierdził jednocześnie, że obecnie - dzięki skuteczności i determinacji ratusza - reprywatyzacja w Warszawie została tak naprawdę wstrzymana.

- Nie są wydawane żadne nieruchomości - zaznaczył. Pahl wskazał również na złożone przez warszawskie władze zawiadomienia do prokuratury w budzących wątpliwości sprawach związanych z reprywatyzacją. Jego zdaniem jednak podjęte tym samym rozliczanie przeszłości nie powinno przesłonić najważniejszej sprawy: bezpieczeństwa lokatorów i wspólnego majątku mieszkańców Warszawy.

- Z tego miejsca apeluję do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby jak najszybciej podjął prace ustawodawcze w celu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej, która raz na zawsze zakończy kryzys dekretowy - powiedział Pahl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych