Więcej mieszkań na wynajem i wzrost cen w 2017 r.

W 2017 r. nie powinniśmy spodziewać się zapaści na pierwotnym rynku mieszkaniowym - oceniają analitycy grupy Emmerson. Ich zdaniem popyt utrzyma się, a firmy deweloperskie będą budować więcej mieszkań pod wynajem, zaś pod koniec roku może nastąpić wzrost cen.

Autor: PAP 02 stycznia 2017 09:49

„Po dwóch rekordowych latach pod względem sprzedaży trudno oczekiwać dalszego wzrostu na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Tym bardziej, że rosną wymogi związane z wkładem własnym, a środki z programu MdM szybko się skończą” - oceniają analitycy grupy Emmerson.

Ich zdaniem jednak, nie powinniśmy spodziewać się zapaści. „Popyt utrzyma się, dzięki bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy – malejącemu bezrobociu i dynamicznie rosnącym płacom, a także niskim stopom procentowym i wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości” - czytamy w analizie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według ekspertów w pierwszym kwartale 2017 r. obserwować będziemy wyścig po dopłaty w ramach MdM. „W kolejnych miesiącach rynek będzie musiał sobie radzić bez tego wspomagania” - zaznaczyli.

Analitycy spodziewają się, że jedną z przyszłorocznych tendencji będzie rosnące zaangażowanie firm deweloperskich w budowę mieszkań pod wynajem. Coraz większa liczba firm deweloperskich zdecyduje się również na dywersyfikację działalności, zarówno w ujęciu produktowym, jak i geograficznym.

„Deweloperzy są przygotowani do budowania dużej liczby mieszkań. Świadczą o tym licznie rozpoczynane w drugiej połowie br. budowy, jak i liczba wydawanych pozwoleń. Mieszkaniówka w segmencie deweloperskim wyhamuje dopiero wtedy, gdy deweloperzy upewnią się, że popyt spada i jest to trwała tendencja” - uważają analitycy.

Jak prognozują, ceny mieszkań w kolejnych miesiącach będą zróżnicowane nie tylko w zależności od miast, ale i mikrolokalizacji, na skutek gry popytu i podaży. „Wyssanie z rynku z początkiem roku najtańszych ofert kwalifikujących się do MdM i późniejszy brak możliwości korzystania z tego programu, zniechęcający deweloperów do wypuszczania na rynek najtańszych inwestycji, może sprawić, że na koniec roku średnia cena liczona dla wielu miast może okazać się wyższa” - przewidują analitycy Emmerson.

W ich ocenie inwestycje w nieruchomości pozostaną atrakcyjną możliwością lokowania kapitału. Według ekspertów sensowne mieszkanie pod wynajem powinno nadal generować wyższe stopy zwrotu niż tradycyjna lokata. Tym samym popyt inwestycyjny dalej będzie odgrywał istotną rolę na rynku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych