Więcej rowerów w wielkopolskich miastach

Wielkopolski Czempiń dostanie ponad 9,5 mln zł, a Śrem ponad 3,6 mln zł dofinansowania do budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Inwestycje otrzymają wsparcie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - podał w środę urząd marszałkowski.

Autor: PAP 08 lipca 2021 09:41

W środę marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał z władzami Czempinia i Śremu umowy o dofinansowaniu z WRPO na lata 2014-2020 inwestycji w ścieżki pieszo-rowerowe.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podało, że wart blisko 11,3 mln zł projekt przygotowany przez samorząd Czempinia otrzymał ponad 9,5 mln zł unijnego dofinansowania. Inwestycję rozpoczęto w grudniu ub. roku. Projekt obejmuje budowę ścieżek pieszo-rowerowych zarówno w mieście, jak i tras prowadzących z podczempińskich wsi, m.in. Jasienia i Piechanina.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Planowane ścieżki mają ułatwić dotarcie do węzła przesiadkowego i punktów przesiadkowych. Trasa ma liczyć łącznie prawie 7,5 km. Zaplanowano także budowę w sumie 54 miejsc postojowych na sześciu parkingach rowerowych typu "Bike&Ride".

Marszałek Woźniak określił czempiński projekt mianem wzorcowego, rozwiązującego wiele problemów komunikacyjnych. Zauważył także, że inwestycja może zmienić sposób podróżowania osób, które obecnie korzystają wyłącznie z pojazdów spalinowych.

Wartość projektu przygotowanego przez samorząd Śremu opiewa na ponad 4,2 mln zł, a wsparcie unijne na jego realizację wynosi ponad 3,6 mln zł. Plan obejmuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej, o łącznej długości ponad 3,5 km, biegnącej ze Śremu do miejscowości Psarskie wraz z systemem oświetlenia oraz parkingami "Bike&Ride", a także wyznaczenie pasów dla ruchu rowerowego w ciągu ulic obu miejscowości.

Projekt ma usprawnić i popularyzować zarówno rekreacyjną jazdę rowerem, jak i codzienne dojazdy jednośladami do pracy czy szkoły. Jak poinformował urząd marszałkowski, inwestycja ma zostać zrealizowana do końca listopada.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że samorządowi regionu zależy na budowie systemu ścieżek rowerowych w Wielkopolsce. "Ta sieć w naszym regionie systematycznie już się rozrasta. Z radością odbieram dużą aktywność samorządów, które budują tego rodzaju trasy przy drogach gminnych, w ramach obszaru miejskiego czy poza nim, stwarzając mieszkańcom możliwość zeroemisyjnego dojazdu do pracy, a jednocześnie ogromną szansę na bezpieczne podróżowanie" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych