
Drewno konstrukcyjne jest wytrzymałe i oferuje szerokie możliwości. Świetnie znosi pracę całej budowli i umiejętnie przenosząc obciążenia. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłóg. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły? Odpowiedzi na to pytanie udziela Sławomir Perliński, ekspert w JAF Polska.
Wielopiętrowe budynki oparte na konstrukcji z drewna to nie ewenement, lecz obiecująca technologia stosowana już dziś. Aktualnie najwyższy wieżowiec z drewna liczy 30 pięter i mieści się w kanadyjskim Vancouver. Jak mówi Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska, do jego budowy użyto drewna z odzysku – klejonych włókien drzewnych oraz laminowanych belek ze ścinek tarcicy:
- To zasługa nowych technologii, takich jak drewno laminowane krzyżowo CLT. W ten sposób uzyskiwane są wielkoformatowe płyty, nadające się na stropy, ściany nośne i działowe - mówi Sławomir Perliński.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Aby z sukcesem zrealizować najbardziej wymagającą inwestycję i zapewnić jej trwałość na lata, potrzeba do jej stworzenia doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Do takich zadań dedykowane jest drewno konstrukcyjne. Czym się ono wyróżnia?
CZYTAJ TEŻ: BUDOWA DOMU BEZ FORMALNOŚCI
Jak wiemy, drewno skrywa w sobie wiele zalet. W pierwszej kolejności jest ono znacznie lżejsze niż tradycyjne elementy z cementu lub stali. Co więcej, zastosowanie drewna pozwala na łatwiejszy transport i montaż, jak również wykonanie płytszych fundamentów konstrukcji. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy.
- Drewno konstrukcyjne użyte do budowy nowoczesnych wieżowców to materiał ognioodporny, a zatem bezpieczny dla przyszłych mieszkańców. Jest ono ekonomiczne i wytrzymałe, a także wysoce estetyczne - wyjaśnia Sławomir Perliński, ekspert firmy JAF Polska.
Co więcej, wykorzystanie drewna znacząco zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To ważny aspekt ekologiczny, gdyż prawie 40 proc. obecnej emisji pochodzi z placów budowy. Dlatego drewniane wieżowce to przyszłość miejskiej infrastruktury, wpisującej się w zrównoważony rozwój. Dobre dla budowlańców, mieszkańców, jak i środowiska. W budynkach, gdzie wykorzystano ten materiał konstrukcyjny, mieszka się zdrowo i energooszczędnie.