Władze Krakowa zapowiadają utworzenie 35-hektarowego parku na Białych Morzach

Białe Morza, czyli blisko 35-hektarowy teren poprzemysłowy znajdujący się między Kurdwanowem a Borkiem Fałęckim na południu Krakowa będą wielkim miejskim terenem zielonym z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej - zapowiedziały władze miasta.

Autor: pap 20 lipca 2022 14:34

  • Władze Krakowa zdecydowali się przeznaczyć cały obszar Białych Mórz na miejski teren zielony.
  • Teren liczy około 35 hektarów w pobliżu rzeki Wilgi, ulic Podmokłej i Herberta.
  • Na przełomie września i października odbędą się warsztaty, podczas których zostaną wypracowane koncepcje zagospodarowania terenu Białych Mórz.

Jak podkreślili w środę przedstawiciele władz Krakowa, takie zagospodarowanie tego terenu jest zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Pierwotnie na części obszaru Białych Mórz miało powstać pole golfowe.

"Zdecydowaliśmy się przeznaczyć cały obszar Białych Mórz na miejski teren zielony. To prawie 35 hektarów w pobliżu rzeki Wilgi, ulic Podmokłej i Herberta. Chcemy, by zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, ten teren był dostępny dla wszystkich" - zakomunikował w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z-ca prezydenta miasta Andrzej Kulig przypomniał, że jednym z pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego. Reszta tej działki miała służyć jako przestrzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, dostępna dla mieszkańców.

"Dzisiejsza decyzja wskazuje, że cały teren będzie dużym miejskim zielonym terenem" - wskazał Kulig i zaznaczył, że zgodnie z zapisami planu miejscowego z 2012 r. Białe Morza to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

W jego sąsiedztwie, za oddzielającą ulicą Podmokłą, znajdują się tzw. małe Białe Morza - działka z dziką zieloną roślinnością o powierzchni ok. 18 hektarów. Dokumenty planistyczne określają, że ten teren ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną. W tym miejscu znajduje się psi wybieg, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy wraz z czworonogami.

Kulig zapowiedział, że na przełomie września i października odbędą się warsztaty, podczas których zostaną wypracowane koncepcje zagospodarowania terenu Białych Mórz.

"Chcemy zaprosić specjalistów z całej Polski (…), którzy wysłuchując potrzeb mieszkańców, przedstawią całościową i spójną wizję parku, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców i użytkowników terenu oraz uwzględniającą uwarunkowania lokalne, a także możliwości realizacyjne. Wierzę, że to będzie obszar bardzo intensywnie wykorzystywany" - zapowiedział wiceprezydent.

W 2015 roku po przeprowadzeniu procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat ze spółką Golf&Spa Resort, która zadeklarowała urządzenie tam pola golfowego i kompleksu sportowo-rekreacyjnego dla mieszkańców.

Według władz miasta dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy - a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania - umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych