Właściciele nieruchomości przestali obniżać cenyHouseMarket.pl - 15 grudnia 2015 15:47


Na rynku wtórnym sprzedający przestali obniżać ceny. Aż w 10 spośród 15 monitorowanych miast przeciętna wartość podawana w ofertach wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca.


W 10 z 15 analizowanych miast przeciętne wartości podawane w ofertach są wyższe niż miesiąc wcześniej. Ceny transakcyjne również uległy zmianom. Szczególnie istotne podwyżki dotyczą Wrocławia i Krakowa. Mniejsze wzrosty miały miejsce w Gdańsku oraz Łodzi.

W związku z kosztami wynikającymi z tzw. podatku bankowego, część instytucji podniosła marże kredytów hipotecznych. Jej przeciętna wartość dla kredytów w ramach programu MdM jest obecnie najwyższa w historii i wynosi 2,08 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ceny ofertowe powoli idą w górę

Jak wskazują eksperci, na rynku wtórnym sprzedający przestali obniżać ceny. Aż w 10 spośród 15 monitorowanych miast przeciętna wartość podawana w ofertach wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zmiana ta wyniosła 0,5 proc.

– Najistotniejsze podwyżki, podobnie jak przed miesiącem, dotyczą Łodzi. W mieście dawnych fabrykantów ceny ofertowe wzrosły o 1,3 proc. Z kolei w Gdańsku i Gdyni stawki wywoławcze są odpowiednio o 1,9 proc. I 1,4 proc. wyższe niż przed miesiącem. W Sopocie, Toruniu Wrocławiu i Szczecinie sprzedający obniżyli natomiast swoje wymagania względem ceny – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Analizując oczekiwania sprzedających w 15 miastach i porównując je z danymi sprzed roku, widać duże różnice w kierunku zmian w poszczególnych lokalizacjach. Wskaźnik zmiany ceny dla wszystkich 15 monitorowanych miast wynosi +1,3 proc., przy czym w tym czasie w Łodzi nastąpiła podwyżka cen o 5,6 proc., w Sopocie o 6,1 proc., a z kolei w Katowicach i Toruniu ceny spadły o 2,7 proc. i 2 proc.

Uwarunkowania lokalne kształtują rynek

Obserwując rynek nieruchomości wtórnych można zauważyć, że wpływ na kształtowanie się cen mają przede wszystkim uwarunkowania lokalne. Porównując obecne koszty ponoszone przez kupujących z tymi sprzed roku, można podzielić analizowane miasta na dwie grupy. Pierwsza to ta, w której kupowane są coraz droższe lokale – są to Wrocław, Gdańsk i Gdynia.

Z naszych statystyk wynika, że np. w stolicy Dolnego Śląska kupowane są o 10 proc. droższe lokale niż przed rokiem. – We Wrocławiu średnia cena sprzedawanego mieszkania przekroczyła 5 600 zł za metr kwadratowy i jest najwyższa od 2011 r. W Gdańsku w ostatnich miesiącach ceny sukcesywnie rosły i nie łatwo będzie powrócić do średnich wartości na poziomie ok 4 800 zł za mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Druga grupa to lokalizacje, w których ceny się właściwie nie zmieniły (Kraków, Warszawa, Łódź) lub zmiana nie jest znacząca (Poznań). – W tym ostatnim mieście w ujęciu procentowym ceny spadły najbardziej. W stolicy obniżka była nieznaczna i wyniosła 100 zł. W Krakowie natomiast ceny wzrosły i upodobniły się do tych sprzed kilku miesięcy – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Marże kredytów MdM najwyższe w historii

W ostatnim czasie znaczna część instytucji podniosła marże naliczane przy kredytach hipotecznych. Na początku grudnia o 0,35 p.p. jej wartość podwyższył Bank Pekao. Później kolejne instytucje poszły tą samą drogą. Deutsche Bank podniósł marże aż o 0,65 p.p., mBank i Euro Bank o 0,4 p.p. Dodatkowo od stycznia o 0,5 p.p. wzrosną one również w Banku BPH.

– Banki rekompensują sobie w ten sposób koszt tzw. podatku bankowego. Jeśli marże w przyszłym roku będą 0,4 p.p. wyższe niż dotychczas, to kwota naliczonych odsetek wzrośnie o ok. 19,5 tys. zł w przypadku kredytu na 300 000 zł udzielonego na 25 lat a. Skalę zmian pokazuje średnia marża kredytów mieszkaniowych udzielanych w ramach programu MdM. Wynosi ona 2,08 proc. i jest najwyższa w historii – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander.

Wzrost kosztów ponoszonych przed kredytobiorców przełoży się na spadek dostępnej kwoty kredytu. Co więcej, istnieje ryzyko ograniczania przez banki akcji kredytowej, co może sprawić, że o kredyt będzie znacznie trudniej niż do tej pory.