Własne czy wynajmowane cztery kąty?

Młodzi coraz częściej decydują się na własne M, chcąc w ten sposób płacić za swoje, nie cudze. Argumentem przemawiającym za jest porównywalna cena najmu i wysokości rat. Dodatkowo dom to dobra lokata na przyszłość. Statystycznie co piąta osoba myśli o byciu na swoim, co dziesiąta marzenia realizuje.

Autor: HouseMarket.pl 22 grudnia 2016 16:41

Miesięczne koszty najmowanego mieszkania, dwupokojowego lub trzypokojowego w Poznaniu, wcale nie są niższe od tych, które ponosi osoba spłacająca ratę kredytu, np. za dom. Cena za wynajem lokalu jest oczywiście uzależniona od metrażu, lokalizacji i standardu, ale oscyluje w granicach 1,2 – 1,7 tysięcy zł. A warto pamiętać, że do kwoty jaką należy zapłacić za wynajem dochodzi jeszcze czynsz do spółdzielni, w wysokości kilkuset złotych i rachunki za media – łącznie na mieszkanie zwykle z portfela ucieka 2 do 2,5 tysiąca złotych.

Tak więc warto przeanalizować spodziewaną miesięczną kwotę kredytu hipotecznego, w przypadku nabycia własnego mieszkania, czy domu. Jak się okazuje bycie na swoim wcale nie jest takie drogie, jak by się mogło wydawać, bowiem miesięczna kwota spłacanego kredytu za dom z ogrodem, w powiecie poznańskim wynosi tyle co koszt wynajmu mieszkania w bloku, w centrum miasta. Dodatkowo pomoc płynie ze strony państwa, dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych można sfinansować wymagany wkład własny.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Coraz więcej młodych osób decyduje się na własne M. To krok pozwalający im zadbać o bezpieczną przyszłość. Nasi klienci podkreślają, że kupując dom, mają poczucie płacenia za swoje – mówi Weronika Potarzycka z biura sprzedaży Planetbud Development.

Jak wynika z przygotowanych przez doradcę finansowego firmy Planetbud Development, Joannę Grabowską-Hryniewicz, symulacji miesięczna rata kredytu jest porównywalna cenowo z miesięcznymi opłatami za najmem. Kupując dom, zaledwie 2 km od Poznania, na osiedlu Aleja Bukowa, o powierzchni 75 mkw., warty 330500 zł brutto, singiel zapłaci 1 357 zł za miesięczną ratę, a dopłata z MDM wyniesie kwota 21474 zł.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem miesięczna rata to 1 357 zł, z dopłatą 32211 zł w programie Mieszkanie dla Młodych. Dla rodzin z dwójką dzieci miesięczna kwota spłaty wyniesie 1312 zł, a dopłata z MDM 83749 zł. Natomiast dla rodzin z trójką dzieci rata kredytu to 1085 zł, natomiast dopłata 83749 zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych