Włosi gaszą światła w proteście przeciwko wysokim cenom energii

Burmistrzowie włoskich miast zgaszą w czwartek oświetlenie różnych budynków i miejsc w proteście przeciwko wysokim opłatom za prąd, co wywołało poważne problemy w ich budżetach. Akcja jest inicjatywą stowarzyszenia gmin i jego szefa, burmistrza Bari Antonio Decaro.

Autor: PAP 09 lutego 2022 15:01

W czwartek wieczorem w całych Włoszech odbędzie się "strajk oświetlenia", jak nazwano protest, do którego przyłączają się władze kolejnych metropolii, miast i miasteczek. Jak podkreślają inicjatorzy akcji, podwyżka cen energii oznacza, że lokalne władze muszą zapłacić za nią w sumie o 550 milionów euro więcej.

"Zgaśmy światła w miastach z powodu wysokich rachunków" - nawołuje na łamach dziennika "La Repubblica" w środę burmistrz Bolonii Matteo Lepore.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Akcja ta odbędzie się też w Rzymie, gdzie burmistrz Roberto Gualtieri zgasi wieczorem światła na Kapitolu, siedzibie władz Wiecznego Miasta.

"Podwyżka rachunków obciąża i wywołuje poważne trudności w rodzinach i w instytucjach, od małych do wielkich miast, zwłaszcza w tym historycznym momencie problemów z powodu pandemii" - oświadczył Gualtieri.

Dodał następnie: "Jestem pewien, że rząd wysłucha wołania i alarmu podniesionego przez obywateli i burmistrzów".

Premier Mario Draghi zapowiedział, że w najbliższych dniach rząd wystąpi z kolejną inicjatywą na "szeroką skalę" w ramach przeciwdziałania podwyżkom cen energii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych