Włoski "Strajk świateł" w proteście przeciwko wysokim cenom energii

"Strajk świateł" odbył się w czwartek w miastach i miasteczkach we Włoszech. Wieczorem w trzech tysiącach metropolii i miejscowości wyłączono oświetlenie wielu budynków i miejsc w proteście przeciwko wysokim cenom energii. Akcja była inicjatywą krajowego związku gmin.

Autor: PAP 11 lutego 2022 10:57

Ponad pół miliarda euro zapłacą w tym roku władze lokalne za prąd z powodu jego podwyżek - obliczyło stowarzyszenie gmin. Podkreślono, że będzie to wyjątkowo dotkliwy cios dla ich budżetów. Dlatego postanowiono zorganizować symboliczny "strajk świateł" apelując do rządu o rozwiązanie problemu. Oświetlenie wyłączono na kilkadziesiąt minut.

W Rzymie zgasły światła na Kapitolu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Prosimy o pomoc i wsparcie" - powiedział burmistrz Wiecznego Miasta Roberto Gualtieri w telewizji RAI. Jak poinformował, władze stolicy szacują wstępnie, że będą musiały w tym roku zapłacić za prąd około 40-50 milionów euro więcej.

W Mediolanie w ciemnościach pogrążyły się na godzinę Zamek Sforzów oraz Palazzo Marino, siedziba władz miasta, a także budynki regionu Lombardia, w tym wieżowiec Pirellone.

W Wenecji wyłączono oświetlenie siedzib władz miejskich w historycznych kamienicach nad Canal Grande, w Neapolu - zamku Maschio Angioino.

Podobne inicjatywy zorganizowano w setkach małych miejscowości na Półwyspie Apenińskim, a także na Sardynii i na Sycylii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych