Wodociągi Płockie za ponad 8 mln zł zmodernizowały Stację Uzdatniania Wody

Za ponad 8 mln zł Wodociągi Płockie zmodernizowały istniejącą od 1988 r. Stację Uzdatniania Wody w Górach. Inwestycja, jak zapewnia spółka, zapewni dostawy wody lewobrzeżnej części miasta bez gwałtownych spadków czy braku ciśnienia w sieci, które zdarzały się wcześniej z uwagi na rosnący pobór.

Autor: PAP 31 sierpnia 2021 15:24

Jak informują Wodociągi Płockie, w ramach modernizacji powstał nowoczesny budynek Stacji Uzdatniania Wody w Górach, na lewym brzegu Wisły, w którym zamontowano nowy układ uzdatniania oparty na klasycznym dwustopniowym procesie filtracji poprzez biologiczne filtry ciśnieniowe oraz zainstalowano wysokiej klasy urządzenia pompowni pośredniej i płucznej.

Według Wodociągów Płockich, maksymalną wydajność zmodernizowanego obiektu zaprojektowano na 2200 metrów sześc. na dobę, ale dzięki retencji w nowo wybudowanych zbiornikach wody czystej do sieci będzie można wtłoczyć 190 metrów sześc. na godzinę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W ten sposób cała lewobrzeżna część Płocka będzie zasilana w wodę ze zmodernizowanej stacji w Górach bez ryzyka gwałtownych spadków czy braku ciśnienia wody w sieci, które zdarzały się z powodu zbyt dużego zapotrzebowania na wodę mieszańców tych części miasta" - podkreśliła spółka. Zapewniła jednocześnie, iż będą to wystarczające ilości, które pozwolą zaopatrzyć w wodę "intensywnie rozbudowujące się dzielnice: Góry i Ciechomice", jak również dodatkowo - osiedle Radziwie, obecnie zasilane z głównej Stacji Uzdatniania Wody w prawobrzeżnej części Płocka.

Wodociągi Płockie wyjaśniły, że przebudowa powstałej w 1988 r. Stacji Uzdatniania Wody w Górach trwała nieco ponad rok i została wykonana przez konsorcjum spółek JARMAR - lider oraz KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne - partner. "Wartość zadania wyniosła ponad 8 mln zł" - podała spółka. Jak zaznaczyła, 96 proc. finansowania inwestycji to preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach działań priorytetowych, dotyczących adaptacji do zmian klimatu oraz ograniczaniu skutków zagrożeń środowiska.

Wodociągi Płockie zwróciły uwagę, że od 2017 r. realizują kompleksowy program modernizacyjny "Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka", przy czym program opracowany do 2026 r. ma na celu modernizację dwóch strategicznych stacji uzdatniania wody wraz z renowacją wodociągów oraz budową studni głębinowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych