Wojewoda zakończył dekomunizację nazw ulic w GliwicachPAP - 29 stycznia 2021 12:18


32 zarządzenia zastępcze zmieniające nazwy ulic w Gliwicach w świetle tzw. ustawy dekomunizacyjnej wydał od 2017 r. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda zakończył proces dekomunizacji w mieście, zmieniając 32 nazwy ulic, spośród 34 podlegających ustawie – podał lokalny samorząd.

"Wojewoda śląski zakończył proces zmian nazw gliwickich ulic, które były związane z ustrojem komunistycznym" - podano na stronach gliwickiego magistratu.

"Nazwy zmieniono 32 spośród 34 proponowanych do zmiany ulic. Ostatnie rozstrzygnięcie (…) wydane w styczniu br., dotyczyło ul. Wandy Wasilewskiej znajdującej się na terenie Huty Łabędy. Nawiązując do specyfiki działalności zakładu, nadano jej nazwę ul. Stalowa" - wskazali gliwiccy samorządowcy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nazwy dwóch ulic - Róży Luksemburg i Tadeusza Gruszczyńskiego - nie zostały zmienione, ponieważ po analizie zgromadzonego materiału dowodowego wojewoda uznał, że nie naruszają zapisów obowiązującej ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Emocje lokalnej społeczności wzbudzała kwestia potencjalnej zmiany nazwy ul. Tadeusza Gruszczyńskiego - pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic, który choć związany z ustrojem komunistycznym, w 1945 r. zginął od postrzału, gdy bronił kobiety przed gwałtem.

Jedna z głośniejszych zmian dotyczyła ul. Józefa Wieczorka w centrum (w tym czasie przebudowana na pierwszy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tzw. woonerf). Ulica ta nosi obecnie imię związanego przez lata z miastem kapelana regionalnej Solidarności o. Jana Siemińskiego.

Pierwszych dwanaście decyzji w całym woj. śląskim, realizujących ustawę dekomunizacyjną, wojewoda śląski wydał w grudniu 2017 r. (zmienione zostały wówczas nazwy m.in. Placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach oraz ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu).

Jako jedne z pierwszych w Gliwicach zmienione zostały nazwy ulic: Feliksa Kona - na Jana Brzechwy, Edwarda Żabińskiego - na Szafirową, Feliksa Niedbalskiego - na Granitową, Filipa Sieronia - na Perłową, Józefa Mitręgi - na ks. Herberta Hlubka, Juliusza Rydygiera - na Ludwika Rydygiera, Wiesława Ociepki - na Turkusową i Pawła Targosza - na Koralową.

Inne zmiany gliwickich ulic to: Aleksandra Zawadzkiego - na Anny Jagiellonki, SDKPiL - na Brylantową, Franciszka Zubrzyckiego - na Cichociemnych, Gwardii Ludowej - na Emilii Plater, Józefa Skalskiego - na Ezopa, 15 Grudnia - na Grudniową, Janka Krasickiego - na Ignacego Krasickiego, Leona Kruczkowskiego - na Jana Karskiego, Armii Ludowej - na Juliusza Ordona, Bolesława Piaseckiego - na Kolorową i Karola Marksa - na ks. Jerzego Popiełuszki.

Ponadto zmieniono w Gliwicach nazwy ulic: 22 lipca - na Lipcową, Małgorzaty Fornalskiej - na Modelarzy, Adama Rapackiego - na Obrońców Poczty Gdańskiej, Władysława Kniewskiego - na Paralotniarzy, Henryka Rutkowskiego - na płk. pil. Romana Florera, Związku Walki Młodych - na mjr. pil. Jana Czernego, Władysława Gomułki - na Rubinową, Władysława Hibnera - na Spadochroniarzy, Lucjana Szenwalda - na Stanisława Lema, Hanki Sawickiej - na Szybowcową, Maksyma Gorkiego - na Wrześniową.

Prawo zakazujące "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego" dawało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw ulic, które wskazał IPN jako podlegające ustawie. W przypadku niewykonania przez samorządy tego obowiązku, o zmianie nazw mają decydować wojewodowie, poprzez tzw. zarządzenia zastępcze.