Wrocław: 22 mln zł z funduszy europejskich na wymianę pieców w mieściePAP - 28 września 2020 16:59


Niemal 22 mln zł z funduszy europejskich trafi na program wymiany pieców węglowych we Wrocławiu. W ramach przedsięwzięcia zostanie wymienionych ponad 1,6 tys. palenisk znajdujących się w lokalach komunalnych.

W poniedziałek promesę na przekazanie środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) podpisali marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Pieniądze pochodzące z RPO - niemal 22 mln zł - zostaną przeznaczone na realizację projektu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wartość całego projektu wymiany pieców w ramach ZIT to 32 mln zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dzięki przedsięwzięciu udało się wymienić paleniska węglowe w 134 budynkach gminnych. Łącznie projektem zostanie objętych pond 1,2 mieszkań, gdzie zostanie wymienionych ponad 1,6 tys. pieców.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że we Wrocławiu jest jeszcze 18 tys. pieców węglowych, które powinny być wymienione. "Zapowiedzieliśmy, że jednym z priorytetów na najbliższe lata będzie wymiana tych pozaklasowych źródeł ciepła" - mówił Sutryk. Miasto Wrocław szacuje, że na wymianę pieców węglowych do końca 2024 r. zostanie przeznaczonych około 330 mln zł.

Sutryk podkreślił też, że w latach 2014-2019 we Wrocławiu wymieniono już 8 tys. pieców węglowych. "W tym roku w budynkach komunalnych wymienimy ponad 400 pieców, a w 2021 r. w 126 kamienicach będziemy chcieli wymienić ponad 1,2 tys. pieców" - mówił prezydent Wrocławia.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski zwrócił uwagę, że dzięki środkom europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego we Wrocławiu zlikwidowanych zostanie 1,6 pieców na paliwo stałe. "Do tego mamy kontynuację programu Kawka Plus, który prowadzi Miasto Wrocław, co razem znacząco wpłynie na poprawę poziomu zanieczyszczeń i na komfort życia wrocławian"- mówił marszałek.

Przybylski podkreślił, że wsparcie programu wymiany pieców węglowych to kolejna wspólna inicjatywa samorządu województwa oraz samorządu Wrocławia.