Wrocław: do końca roku mieszkańcy mogą otrzymać maksymalne dofinansowanie na wymianę piecaPap - 27 stycznia 2021 09:43


Do końca tego roku mieszkańcy mogą liczyć na maksymalne dofinasowanie na wymianę źródła ogrzewania. Z każdym kolejnym rokiem dotacja będzie malała. Na ulicach miasta pojawią się tramwaje i autobusy przypominające o wymianie pieca.

Akcja Urzędu Miasta Wrocławia "Zmień piec" realizowana jest od ubiegłego roku. W sumie na działania związane z likwidacją nieekologicznych źródeł ogrzewania miasto planuje przeznaczyć do końca 2024 r. 330 mln zł.

"Dajemy mieszkańcom najlepszy w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, pomoc naszych pracowników, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Ale też przypominamy, że od 2024 r. palenie w piecach najgorszej jakości będzie karane, zgodnie z uchwałą antysmogową" - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który we wtorek zachęcał mieszkańców do skorzystania z miejskiego programu wsparcia.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zapowiedział, że na ulicach miasta pojawią się tramwaje i autobusy z logo akcji, aby przypominać o konieczności wymiany pieca.

Prezydent przypomniał, że w 2020 r. zlikwidowano 1,8 tys. pieców. Do wymiany pozostaje jeszcze 16,2 tys.

Pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania Rafał Guzowski podkreślił, że celem w tym roku jest przyłączenie do sieci 115 budynków komunalnych i likwidacja 1,4 tys. pieców w zasobie komunalnym.

"Zakładamy, że do Kawki wpłynie 2 tys. wniosków - tysiąc od najemców komunalnych, tysiąc od prywatnych. W sumie w 2021 z mapy miasta powinno zniknąć 3,5 tys. kopciuchów" - mówił.

"Przeszkoliliśmy 50 firm instalacyjnych, które wymieniają ogrzewanie, biorąc na siebie rozliczenie z programem "Kawka plus" i wymianę bez wkładu własnego. W tym roku przeszkolimy kolejne firmy" - zapowiedział dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Przypomniała, że nabór wniosków do programu Kawka odbywa się w trybie ciągłym od jesieni ubiegłego roku. "To się sprawdza, bo wnioski od mieszkańców wpływają przez całą zimę. Pamiętajmy, że czas na realizację umowy może wynieść nawet pół roku" - wskazała.

Dla zainteresowanych wymianą ogrzewania i otrzymania wsparcia finansowego uruchomiona została także infolinia działająca od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Niezbędne informacje publikowane są też w biuletynie, na stronie zmienpiec.pl.

Wrocławianie, którzy złożą kompletny wniosek do końca tego roku, mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł na wymianę nieekologicznego źródła ciepła. Z każdym kolejnym rokiem dotacja będzie malała i wyniesie kolejno 12, 10 i 8 tys. zł.

Mieszkańcy mogą też skorzystać z programu "Termo kawka" i otrzymać 5 tys. zł na wymianę stolarki okiennej. Najemcy komunalnych mieszkań mogą także liczyć na zwolnienie z czynszu do końca 2022 r., a w kolejnych trzech latach na 50 proc. zniżki w czynszu. Można się także ubiegać o dopłaty do rachunków za ogrzewanie z lokalnego programu osłonowego.