Wrocław: Mieszkańcy blisko tysiąca lokali komunalnych będą mogli je wykupić z 40 proc. bonifikatą

Mieszkańcy wrocławskich budynków komunalnych z lat 1999-2002 będą mogli wykupić swoje mieszkania z 40-procentową bonifikatą. Łącznie na preferencyjnych warunkach sprzedanych może zostać blisko tysiąc lokali.

Autor: PAP 27 marca 2022 10:19

Zbycie wrocławskich mieszkań komunalnych z lat 1999-2002 możliwe jest dzięki uchwale Rady Miejskiej Wrocławia, w której poszerzono katalog budynków i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży na rzecz najemców. To łącznie blisko tysiąc mieszkań zlokalizowanych w 100 budynkach przy ulicach: Hłaski, Ignuta, Kamieńskiego, Kasztelańskiej, Komuny Paryskiej, Osmańczyka, Pleszewskiej, Polonii Wrocławskiej, Pusteckiej oraz Sycowskiej. Wysokość bonifikaty udzielanej przy sprzedaży nowszej części mieszkaniowego zasobu miasta będzie wynosić 40 proc. - podał wrocławski magistrat.

"Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu mieszkanie będzie można wykupić za znacznie niższą wartość od tej, rynkowej. Zainteresowani wykupem mieszkania będą musieli wysłać do wydziału wniosek. Jeśli większość najemców zgłosi chęć skorzystania z pierwszeństwa nabycia mieszkań, wówczas możliwa będzie sprzedaż. Oczywiście, każda sprawa będzie analizowana indywidualnie" - powiedział dyrektor wydziału nabywania i sprzedaży nieruchomości wrocławskiego magistratu Jan Bujak.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wrocławscy urzędnicy przypominają, że w 2021 r. uproszczono drogę wykupu mieszkań w starszych budynkach. Zlikwidowano wówczas wymagania dotyczące liczby najemców starających się o wykup lokali mieszkalnych w budynkach należących w 100 procentach do miasta.

"Poprzedni zapis mógł być niekorzystny dla części mieszkańców. By doszło do sprzedaży takiego budynku, wnioski o wykup lokali musiało zgłosić co najmniej 50 proc. mieszkańców. Wprowadziliśmy więc bardziej uniwersalne zasady. Teraz wnioski o nabycie mieszkania komunalnego w zasobie stuprocentowo miejskim są analizowane indywidualnie" - wyjaśnił Bujak.

W 2021 r. do sprzedaży wprowadzono również lokale usytuowane w budynkach po remoncie kapitalnym, czego wcześniej nie było.

W zasobie miasta znajduje się około 33 tys. mieszkań komunalnych. Większość z nich to ponad 100-letnie kamienice. W ciągu trzech ostatnich lat kompleksowo wyremontowano 27 budynków oraz 60 podwórek. Dodatkowo, w ramach akcji "Zmień piec" miasto zmieniło źródła ciepła w sumie w 165 budynków komunalnych. W tym roku do sieci zostanie podłączonych kolejnych 100 budynków - podał magistrat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych