Wrocław: Nieruchomości najdroższe od styczniaHouseMarket.pl - 28 czerwca 2016 15:30


Obecna cena metra kwadratowego wrocławskich nieruchomości jest najwyższa od początku roku. Obecnie wynosi ona 5189 zł, ale w stolicy Dolnego Śląska można też znaleźć lokale za 4000 zł za mkw.

Osoby, które przy okazji zakupu mieszkania planują zaciągnąć kredyt hipoteczny i chcą skorzystać z dopłat w marach MdM powinny się pośpieszyć. Pula przyszłorocznych środków, o które można obecnie wnioskować wyczerpie się najpewniej już w lipcu.

Mieszkania najdroższe od początku roku

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pod względem poziomu cen popularnego segmentu mieszkań wrocławski rynek nieruchomości jest podobnym do Poznania. Średni koszt metra kwadratowego z ostatnich trzech miesięcy wynosi 5 189 zł za mkw. i jeśli porównamy go do sytuacji z poprzedniego okresu, zauważymy jedynie bardzo nieznaczne wahania.

– Inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli przeanalizujemy jedynie ostatnie miesiące. W takim przypadku okaże się, że przeciętna cena, w jakiej kupowane były mieszkania w maju, była najwyższa od początku roku. – To, że średni koszt metra kwadratowego przekracza 5 000 zł nie oznacza jednak, że nie można znaleźć ofert ze znacznie niższą ceną – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Niejednokrotnie kupujący nabywali mieszkania za 4000 zł za mkw. Musieli jednak pogodzić się z niższym standardem, bowiem zwykle są to duże lokale w przedwojennych kamienicach – dodaje ekspert.

Warto przyśpieszyć decyzję o kredycie

Osoby, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie we Wrocławiu ze wsparciem programu Mieszkanie dla Młodych powinny się pospieszyć. Choć nie ma już pieniędzy na tegoroczne dopłaty, to wciąż dostępne są środki na przyszły rok. Jednak i one szybko się wyczerpują i wiele wskazuje na to, że limit zostanie osiągnięty w już lipcu. Na szczęście od stycznia odblokowane zostaną kolejne 373 mln zł, więc ci, którzy teraz nie zdążą uzyskać dopłaty, będą mogli starać się o dopłatę na początku przyszłego roku.

Przypomnijmy, że wnioskując o dofinansowanie na przyszły rok, pieniądze z kredytu dostaniemy od razu. Jedynie dopłata nie może być wypłacona wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. Kupując mieszkanie od dewelopera można się więc z nim umówić, że większość pieniędzy dostanie od razu, ale resztę, odpowiadającą kwocie otrzymanej w ramach MdM, na początku przyszłego roku. Deweloperzy zwykle przystają na takie warunki, gdyż zależy im na sprzedaży mieszkań. Trudniejsze będzie przeprowadzenie takiej transakcji w przypadku rynku wtórnego.

Kolejna istotna kwestia to utrzymujące się problemy z uzyskaniem kredytu na budowę domu na działce rolnej.

– W wyniku zmiany przepisów banki nie mogą na takich działkach ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia, więc wstrzymują decyzje dotyczące takich wniosków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Na szczęście pojawiły się już zapowiedzi zmian tych regulacji. Dlatego też osoby planujące budowę domu na działce rolnej, powinny zaczekać na poprawkę przepisów. Drugim wyjściem z sytuacji jest przedstawienie bankowi innego zabezpieczenia kredytu np. mieszkania, o ile oczywiście ktoś takie posiada.

Na koniec przypomnijmy, że kredyty hipoteczne są udzielane obecnie na nie więcej niż 90 proc. wartości nieruchomości. Trzeba więc posiadać przynajmniej 10 roc. wkładu własnego. W przypadku takiego kredytu miesięczna rata na mieszkanie o powierzchni 60 mkw. kupowane po przeciętnej cenie we Wrocławiu wyniesie 1 476 zł. Trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie 5 000 zł netto może liczyć na wsparcie w wysokości od 280 000 zł do 424 000 zł, w zależności od banku, na który się zdecyduje.