Wrocław rusza z kolejną edycją programu "Złap Deszcz"

We wtorek ruszył nabór do kolejnej edycji programu "Złap Deszcz", w ramach którego mieszkańcy Wrocławia mogą uzyskać do 5 tys. zł dofinansowania na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących wodę opadową. W tym roku magistrat przeznaczył na ten cel pół miliona złotych.

Autor: PAP 05 kwietnia 2022 15:34

Dofinansowanie można uzyskać na budowę instalacji takich jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę, które przechwytują wodę w czasie opadów. Nowością w tym roku jest również możliwość uzyskania dofinansowania do utworzenia dachu retencyjnego - zielonego lub żwirowego.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że w ostatnich latach program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. "W tegorocznej edycji +Złap Deszcz+ na dofinansowania przeznaczymy ponad 560 tysięcy złotych. Wszystko po to, by nie marnować i korzystać z wody, która jest darmowa" - powiedział.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Miasto sfinansuje do 80 proc. - udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę - wydatków związanych z realizacją zadania. To maksymalnie 5 tys. zł w przypadku osób fizycznych lub 10 tys. zł w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Dyrektor Wydziału Wody i Energii Małgorzata Brykarz wskazała, że duże miasta, takie jak Wrocław, są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i zjawisko miejskiej wyspy ciepła. "Dlatego tak ważne jest, by korzystać z potencjału deszczówki. Zebrana z dachu i rynien, a następnie zmagazynowana, może być wykorzystana w okresie bez opadów" - zauważyła. Jak dodała, do tej pory w ramach programu miasto sfinansowało już około 430 instalacji za blisko 1,3 mln zł.

Dla osób chcących skorzystać z dofinansowania na realizację dachu retencyjnego magistrat przygotował specjalny poradnik mówiący o tym, jak krok po kroku założyć instalację na swoim dachu. Po realizacji zielonego dachu dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej.

Zachętą do montażu instalacji łapiącej i magazynującej wodę opadową jest z kolei kalkulator "Złap Deszcz". "Podając powierzchnię dachu lub tarasu domu czy przydomowych chodników, można obliczyć objętość deszczu, jaką można zgromadzić na swojej posesji" - wyjaśnił Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu.

Wnioski do programu są przyjmowane przez Wydział Wody i Energii od wtorku, 5 kwietnia do wyczerpania zaplanowanych środków finansowych.

W komunikacie zwrócono uwagę, że rozwiązania, takie, jak muldy chłonne czy ogrody deszczowe, powstają również przy okazji miejskich inwestycji. Przykładem jest demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego a Świdnicką. Dzięki tej instalacji woda z dachu budynku urzędu zasila pobliski teren zielony. Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej jest z kolei zielony dach oraz ściana. Działa tam również ogród deszczowy.

Jak podano, podobne rozwiązania pojawiają się przy nowych szkołach, przedszkolach czy Centrach Aktywności Lokalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych