Wrocław z dofinansowaniem do instalacji gromadzących deszczówkę

Od poniedziałku mieszkańcy Wrocławia mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę instalacji, które będą zatrzymywać wody opadowe. Program magistratu „Złap deszcz” to jedno z działań, które ma być odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

Autor: PAP 03 lutego 2020 16:20

Pieniądze można uzyskać na budowę instalacji, które będą zatrzymywać wody opadowe. To m.in. ogrody deszczowe, muldy lub studnie chłonne, podziemne zbiorniki na wodę opadową czy zbiorniki na deszczówkę z dachu.

Miasto sfinansuje do 80 proc. kosztów instalacji, ale maksymalna dotacja to 5 tys. zł dla jednej inwestycji. O dotacje mogą ubiegać się właściciele lub posiadacze innych tytułów prawnych do nieruchomości położonych we Wrocławiu. To druga edycja tego programu, po ubiegłorocznej, pilotażowej. W tym roku magistrat zwiększył budżet programu dwukrotnie - do 500 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że ubiegłoroczna, pilotażowa edycja programu "Złap deszcze" zakończyła się sukcesem. "W ubiegłym roku, pomimo zwiększenia kwoty dofinansowania w trakcie trwania programu z 80 do 250 tys. zł, nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich zgłoszeń. Teraz startujemy od kwoty 500 tys. zł, bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie" - powiedział Sutryk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak podano, w ubiegłym roku w ramach programu zawarto 92 umowy. W oparciu o nie powstał jeden ogród deszczowy, dwie studnie chłonne i kilkadziesiąt naziemnych zbiorników przyrynnowych.

Wrocławscy urzędnicy wskazują, że zachowanie naturalnego obiegu wody w przyrodzie wpływa pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Podkreślono, że zagospodarowanie wód opadowych jest podstawowym mechanizmem adaptacji do zmian klimatu, a ich zatrzymanie w miejscu występowania zmniejsza ryzyko podtopień i łagodzi skutki suszy.

Zwrócono również uwagę, że dzięki wykorzystaniu deszczówki można obniżyć koszt utrzymania kanalizacji. Wykorzystanie wód opadowych może też - jak podkreślają wrocławscy urzędnicy - ograniczyć zużycie wody pitnej o 50 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych