Wrocław z ofertą mieszkaniową dla inwestorów

Na wrocławskim rynku nadal aktywni są klienci kupujący mieszkania w celach inwestycyjnych. Chętni na zakup nieruchomości pod wynajem, mogą wybierać pomiędzy tańszymi mieszkaniami z budownictwa z wielkiej płyty, nowymi lokalami oferowanymi przez deweloperów, czy tymi zlokalizowanymi w kamienicach.

Autor: HouseMarket.pl 31 maja 2017 13:10

W stolicy Dolnego Śląska nadal swą obecność zaznaczają nabywcy, którzy kupują mieszkania w celach inwestycyjnych. – Do takiego działania zachęcają wysokie stawki najmu występujące w mieście i nieruchomości, które można nabyć po atrakcyjnych cenach. Charakterystyka mieszkaniowa Wrocławia daje szerokie możliwości znalezienia oferty dopasowanej do strategii inwestora. Mamy tu niedrogie mieszkania w blokowiskach, lokale w kamienicach w różnym standardzie i cenach oraz nowe budownictwo oferowane przez deweloperów. Dzięki stale zwiększającej się liczbie firm lokujących biznes we Wrocławiu, można oczekiwać, że rynek najmu mieszkań nadal będzie rozwijać się w szybki tempie – wyjaśnia Marcin Jańczuk, Metrohoue.

W kwietniu na wrocławskim rynku nabywcy płacili średnio prawie 5300 zł. za mkw. kupowanego lokum. Jest to o 1,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie z zeszłego roku. Najniższa odnotowana cena mkw. w ostatnich transakcjach wyniosła 3600 zł. Z kolei najwyższe stawki transakcyjne za m kw. przekraczały 8000 zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rośnie liczba banków, w których wystarczy mieć 10 proc. wkładu własnego

Standardowy wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego wynosi obecnie aż 20 proc. Mamy jednak dobrą informację dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie  z pomocą kredytu, a nie mają zbyt wysokich oszczędności. Coraz więcej banków posiada specjalne ubezpieczenie, które pozwala im udzielać kredytów osobom posiadającym tylko 10 proc. wkładu.

– Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku takich banków było siedem. Z kolei w październiku taką ofertę wprowadził Raiffeisen Polbank, a od stycznia 2017 r. Millenium. Teraz do tego grona dołączył Euro Bank. Niestety marże tego rodzaju kredytów są dość wysokie (średnio 2,38 proc.). W Euro Banku ma ona wynosić od 2,27 proc., a więc poniżej średniej. Miejmy nadzieję, że rosnąca konkurencja między bankami spowoduje, że marże spadną – podaje Jarosław Sadowski, Expander Advisors. 

Dla porównania, marża kredytu na 80 proc. nieruchomości wynosi średnio 2,18 proc. Aby ją uzyskać, trzeba jednak posiadać dwukrotnie wyższe oszczędności.

– W przypadku mieszkania o powierzchni 55 mkw. kupowanego we Wrocławiu po przeciętnej cenie, minimalny wymagany wkład własny wynosi prawie 26 500 zł, ale ten na poziomie 20 proc. już blisko 53000 zł. Różnica jest znacząca. Dla wielu zgromadzenie takiej kwoty może być trudne, ale mając wyższy wkład własny i tańszy kredyt, będą płacili znacznie niższą ratę. Wyniesie ona 1 106 zł, a nie 1 271 zł, jak w przypadku kredytu na 90 proc. wartości nieruchomości – dodaje Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych