Wrocławianie najczęściej kupują duże mieszkania trzypokojowe

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na wrocławskim rynku wtórnym dużą popularnością cieszą się duże mieszkania trzypokojowe.

Autor: HouseMarket.pl 28 listopada 2016 12:16

Trend ten, połączony z rosnącą sprzedażą lokali z wyższej półki cenowej, odbił się na przeciętnym koszcie metra kwadratowego, który przekroczył 5,8 tys. zł. Osoby planujące zakup mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla młodych powinny zainteresować się ofertą banków, które już teraz zachęcają klientów do składania wniosków. W ten sposób procedura kredytowa może zakończyć się tuż po nowym roku.

Wrocławskie mieszkania podrożały

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na wrocławskim rynku wtórnych lokali od dłuższego czasu panuje wzmożony ruch. W efekcie przeciętny koszt metra kwadratowego przekroczył 5,8 tys. zł i należy do najwyższych w historii notowań. Nie oznacza to jednak, że osoby kupujące mieszkania w stolicy Dolnego Śląska kupują jedynie drogie nieruchomości. Ceny ustalane w transakcjach charakteryzują się dużą rozpiętością.

– W przypadku lokali wymagających remontu i usytuowanych w kamienicach koszt metra kwadratowego nie przekracza 4 tys. zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Z drugiej strony na rynku nie brakuje też transakcji, w których kupujący płacą ponad 8 tys. zł za mkw. W ostatnim miesiącu uwaga kupujących skupiła się głównie na większych mieszkaniach trzypokojowych, które cieszyły się zainteresowaniem niezależnie od rodzaju budownictwa. Ostatnie transakcje, dotyczące droższych nieruchomości spowodowały, że w porównaniu do zeszłego roku we Wrocławiu kupuje się lokale droższe już o prawie 9 proc.

Banki zachęcają do zaciągania kredytów

Dla wielu osób zainteresowanych zakupem mieszkania ważną informacją może być to, że już teraz można rozpocząć starania o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Co prawda do końca roku nadal obowiązuje blokada dotycząca tych pieniędzy, ale część banków już teraz zachęca, aby rozpocząć procedurę uzyskania kredytu z dopłatą.

– Dla przykładu w Euro Banku złożony obecnie wniosek w tym roku będzie przeprocesowany do etapu określenia wstępnych warunków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dzięki temu zaraz po nowym roku będzie mogła zostać wydana ostateczna decyzja kredytowe i możliwe będzie złożenie wniosku do BGK o dopłatę. To powoduje, że znacząco zwiększa się szansa na uzyskanie dofinansowania, nim pula 373 mln zł zostanie wyczerpana. Najprawdopodobniej nie trzeba będzie na to długo czekać. W tym roku tylko w marcu zawnioskowano o dopłaty na kwotę nieco ponad 200 mln zł.

Osoby planujące zakup mieszkania, nawet jeśli nie będą korzystać z dopłat, nie powinny zwlekać z podjęciem decyzji o sfinalizowaniu transakcji. W ostatnim czasie kilka banków wprowadziło obniżki marż lub prowizji. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej część z tych promocji szybko się skończy. Pod koniec roku takie obniżki często są wprowadzane po to, aby przyciągnąć dodatkowych klientów i tym samym zrealizować założone plany sprzedażowe. Gdy cel ten zostaje osiągnięty, z reguły oferta wraca do poprzedniego poziomu.

Poza tym od stycznia banki, które teraz wymagają 15 proc. wkładu własnego, będą musiały podnieść jego poziom do 20 proc. We Wrocławiu oznacza to konieczność posiadania aż 70,176 tys. zł, aby kupić 60-metrowe mieszkanie po przeciętnej cenie. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich banków i część z nich nadal będzie wymagała 10 proc. wkładu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych