Wrocławski rynek nieruchomości się nie poddaje

Rynek nieruchomości jest odporny na występujące w gospodarce kryzysy. Inwestowanie kapitału w mieszkania w centrach dużych miast jest gwarancją korzystnego ulokowania gotówki, ale również wzrostu wartości inwestycji w czasie. O zmianach jakie zaszły w sektorze oraz o tym, dlaczego Wrocław jest chętnie wybieranym miastem do życia rozmawiamy z Iwoną Jurczenko z Angel Poland Group.

Autor: housemarket.pl 31 sierpnia 2022 12:02

  • Deweloperzy mierzą się ze wzrostem cen i brakiem dostępności materiałów budowlanych.
  • Rynek nieruchomości w segmencie premium, jak i pozostałych dóbr luksusowych, opiera się kryzysowi kredytowemu.
  • Wpływ uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy na wrocławski rynek nieruchomości jest naprawdę duży.
  • Dostępność gruntów pod zabudowę w ścisłym centrum Wrocławia jest dziś niewielka, co powoduje, że popyt na istniejące i nowo powstające inwestycje stale przewyższa podaż.

Biorąc pod uwagę szereg uwarunkowań, które nasilają się w ostatnich latach, inwestycje w nieruchomości nadal są dobrym sposobem lokowania kapitału, szczególnie w segmencie premium. Czy kupno mieszkania teraz to dobry pomysł? 

Według danych z najnowszego raportu KMPG o wartości rynku nieruchomości mieszkalnych premium i luksusowych w Polsce, w 2021 roku wartość zrealizowanych transakcji w Polsce była wyższa o 18 proc. względem 2020 roku i wyniosła 2,6 mld zł. Wysoki poziom inflacji i utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że inwestowanie w nieruchomości nie tylko pozwala na zaspokojenie własnych potrzeb, ale również daje gwarancję zabezpieczenia dużego kapitału oraz wzrostu jego wartości w czasie.

W ostatnich latach polska gospodarka jest dość mocno doświadczana przez nakładające się światowe kryzysy. Pandemia, galopująca inflacja, coraz wyższe stopy procentowe, a w końcu wojna w Ukrainie. Jak na przestrzeni ostatnich lat zmienił się rynek nieruchomości?

Obecna sytuacja na rynku wymusiła korektę prognoz, z pierwszego kwartału bieżącego roku. W ostatnich latach miał miejsce znaczny wzrost cen nieruchomości, ale oczekiwano wyhamowania, które miało nastąpić w 2022 roku. W drugim kwartale stało się jasne, że nic takiego się nie wydarzy, zwłaszcza na rynku pierwotnym. Już sama pandemia spowodowała, że deweloperzy musieli mierzyć się ze wzrostem cen i brakiem dostępności materiałów budowlanych. Według prognoz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa wzrost cen surowców na rynkach światowych wywołany wojną w Ukrainie spowoduje dalszy wzrost cen materiałów na polskim rynku. To z kolei determinuje podwyżki cen mieszkań i nic nie wskazuje, aby w najbliższej przyszłości zaczęły one spadać.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z drugiej strony deweloperzy muszą się mierzyć również ze skutkami rosnących stóp procentowych, co wpływa bezpośrednio na zdolność kredytową potencjalnych nabywców i spadek popytu na rynku sprzedaży mieszkań. Część firm rezygnuje z nowych inwestycji albo przesuwa je w czasie...

Rynek nieruchomości w segmencie premium, jak i pozostałych dóbr luksusowych, opiera się kryzysowi kredytowemu. Apartamenty te kupowane są głównie za gotówkę, więc niewielkie znaczenie w podejmowaniu decyzji zakupowych mają podwyżki stóp procentowych i wynikająca z nich zdolność. Mamy do czynienia z bardzo świadomym inwestowaniem kapitału, który w trudnych czasach przekłada się na realny zysk. Co więcej w czasach niepewnej sytuacji gospodarczej zakup apartamentu położonego w prestiżowej lokalizacji, może okazać się naszą najlepszą lokatą.

 

Deweloperzy zwracają uwagę na brak dostępnych gruntów w centrach dużych miast. Co to oznacza dla deweloperów specjalizujących się w segmencie nieruchomości premium?

Rzeczywiście ciężko jest dziś znaleźć dostępne grunty, co zauważamy zarówno we Wrocławiu, jak i w Krakowie. Angel Poland Group jest w o tyle dobrej sytuacji, że nasza najnowsza wrocławska, luksusowa inwestycja usytuowana jest na działce, którą zakupiliśmy wiele lat temu i jest zwieńczeniem kilkuetapowego projektu „Angel Square”. The Upper House by Angel, to nasz najbardziej prestiżowy projekt we Wrocławiu, który czerpie z olbrzymiego doświadczenia, jakie mamy na rynku nieruchomości premium. Lokalizacja jest jednym z wyznaczników tego typu inwestycji. W Krakowie wybudowaliśmy zapierający dech w piersiach Angel Wawel oraz Angel Stradom z pięciogwiazdkowym hotelem Autograph Collection by Marriott, które mieszczą się w sąsiedztwie Zamku Królewskiego na Wawelu. W sercu Wrocławia wkrótce powstanie The Upper House by Angel, który łączy w sobie prestiżową lokalizację, bliskość terenów zielonych. To starannie przemyślany projekt został zintegrowany pomiędzy spokojnym brzegiem rzeki, a tętniącym życiem historycznym centrum miasta.

Jak napływ uchodźców z Ukrainy wpływa na rynek mieszkań we Wrocławiu?

Wpływ uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy na wrocławski rynek nieruchomości jest naprawdę duży. Już w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny zaczęło brakować mieszkań w największych miastach, jednak w głównej mierze dotyczyło to rynku najmu. We Wrocławiu brakuje dziś mieszkań na wynajem, a część obywateli Ukrainy decyduje się na zakup własnego mieszkania - również z rynku pierwotnego. W ramach Grupy Angel Poland funkcjonuje spółka Angel Management, zajmująca się m.in. zarządzaniem najmem i choć od agresji na Ukrainę mija pół roku, obserwujemy, że popyt wciąż jest bardzo wysoki. Ta sytuacja wpływa również na ceny mieszkań pod wynajem. Jeśli na rynku brakuje lokali, to wprawni inwestorzy często decydują się na zakup nieruchomości z przeznaczaniem właśnie na wynajem. Inwestycja w nieruchomości zawsze przynosi najwyższe zyski, a trudne czasy tylko pogłębiają tę świadomość wśród inwestorów. Wzrost tego typu transakcji obserwujemy przede wszystkim w oddanym w ostatnim kwartale 2021 roku Angel City, w którym dostępność lokali kurczy się z tygodnia na tydzień. Za miesiąc z ograniczeniami na wrocławskim rynku najmu będą musieli zmierzyć się studenci, którzy niestety będą mieli duże trudności ze znalezieniem mieszkania.

Czym wyróżnia się wrocławski rynek nieruchomości na tle innych polskich miast?

Wrocław to dziś jedno z najbardziej pożądanych miejsc do życia w Polsce, które dzięki silnemu potencjałowi inwestycyjnemu staje się prawdziwie europejską metropolią. Stolica Dolnego Śląska jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym, ale przoduje również pod względem jakości życia, edukacji i opieki zdrowotnej.  W ubiegłorocznym badaniu Business Environment Assessment Study  to właśnie Wrocław okazał się być liderem pod kątem inwestycyjnego potencjału wśród polskich miast. Tu nie tylko dobrze się pracuje, ale również wspaniale żyje. I naturalną tego konsekwencją jest duży popyt na wrocławskim rynku nieruchomości, który jest bardzo urozmaicony. Charakterystyczna zabudowa Wrocławia oraz napływ nowych mieszkańców miasta powoduje, że ceny mieszkań od kilku lat rosną zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dostępność gruntów pod zabudowę w ścisłym centrum miasta jest dziś niewielka, co powoduje, że popyt na istniejące i nowo powstające inwestycje stale przewyższa podaż. W sercu Wrocławia znajdują się rozległe tereny zielone, które podnoszą komfort życia mieszkańców. Nasze inwestycje na Przedmieściu Oławskim, z widokiem na rzekę Oławę z przepiękną, nowoczesną promenadą, a z drugiej strony na panoramę miasta, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, co tylko potwierdza jak ważne jest szersze spojrzenie deweloperów na realizowane projekty. My dbamy o harmonię, aby nabywcy czerpali pełnymi garściami z tego, co oferuje Wrocław.

W tym roku rozpoczęliście nową, luksusową inwestycję w centrum Wrocławia. Czy może Pani zdradzić szczegóły?

To prawda, nasza najnowsza inwestycja The Upper House by Angel to wyjątkowy projekt, który tworzymy we współpracy z renomowaną, londyńską pracownią architektoniczną EPR Architects. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych projektów we Wrocławiu, czego potwierdzeniem jest fakt, że chwilę po ogłoszeniu rozpoczęcia budowy, The Upper House od razu znalazł się w zestawieniu TOP-10 najbardziej luksusowych inwestycji w Polsce. Najważniejsze jednak jest dla nas olbrzymie zainteresowanie wśród inwestorów. Budynek będzie liczył 17 kondygnacji, 381 apartamentów i 8 penthousów, spośród których największy zachwycać będzie ponad 250 metrową przestrzenią i już na etapie przedsprzedaży przyciąga wieloma udogodnieniami, jakimi mogą poszczycić się najwspanialsze europejskie realizacje. Strefa wellness z basenem, saunami i fitness, reprezentacyjne lobby z recepcją i całodobową ochroną oraz trzypoziomowy parking podziemny, zapewnią poczucie najwyższego komfortu, a lokale usługowe będące częścią budynku ułatwią codzienne funkcjonowanie i skoncentrują życie wokół powstającej inwestycji. Pamiętajmy, że The Upper House powstaje w jednym z najbardziej interesujących do życia miejsc we Wrocławiu, na Przedmieściu Oławskim. Ta lokalizacja zapewnia z jednej strony najwyższy standard życia w sercu miasta, przy jednoczesnym dostępie do nieograniczonej przestrzeni, wody i terenów zielonych. Nie mam wątpliwości, że to swoista perła w koronie na wrocławskim rynku nieruchomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych