Wykańczamy mieszkanie inwestycyjne: garść porad

Jak sprawnie wykończyć mieszkanie na wynajem? Jakie kolory wybrać, jak dużo mebli wstawić, jak zaplanować wydatki i terminy? Podpowiadamy na co warto zwrócić szczególną uwagę, by proces wykończenia lokalu przebiegł sprawnie oraz by uniknąć nieprzewidzianych, dodatkowych kosztów.

Autor: housemarket.pl 16 stycznia 2022 13:47

  • Odpowiedni remont i aranżacja mieszkania pod wynajem mogą okazać się kluczami do sukcesu, by zacząć zarabiać na inwestycji w wynajem.
  • Warto przygotować solidny plan, szczególnie jeżeli zakup nieruchomości wsparty jest kredytem hipotecznym. 
  • Eksperci zwracają uwagę, że remont mieszkania w stanie deweloperskim jest łatwiejszy do zrealizowania, niż remont nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym - w bloku czy kamienicy.

- Jedną z powszechnie dostępnych, a dziś bardzo popularnych form lokowania kapitału, jest zakup nieruchomości pod wynajem. W 2019 roku wynajem mieszkania był kilkukrotnie bardziej dochodową inwestycją niż lokata bankowa, dlatego coraz więcej osób chce czerpać zyski z wynajmu krótko lub długookresowego – zauważa Maciej Dymkowski, prezes serwisu z nieruchomościami tabelaofert.pl

Każdy remont czy wykończenie mieszkania inwestycyjnego związane jest z poszukiwaniem i kontraktowaniem ekipy remontowej, przygotowaniem projektu, wyborem materiałów oraz elementów wyposażenia oraz nadzorem nad wykonawcami. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby móc czerpać korzyści inwestycyjne?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Powinniśmy zacząć od ustalenia, kto będzie naszym najemcą. Inaczej przygotujemy mieszkanie dla studentów, inaczej dla rodziny, a jeszcze inaczej dla klientów biznesowych. Należy zastanowić się, czy będzie to wynajem długo- czy krótkoterminowy. Jeżeli chodzi o samo wykończenie, to warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które kompleksowo zajmują się realizacją projektu i wykańczaniem mieszkania od „A do Z”. Dzięki temu dokonamy precyzyjnej wyceny wykończenia i zminimalizujemy ryzyko „przykrych niespodzianek” w trakcie remontu. W końcowym rozrachunku - wydamy tyle pieniędzy, ile zaplanowaliśmy – komentuje Katarzyna Karcz, wiceprezes redNet Dom, firmy specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu oraz wykańczaniu wnętrz.

Eksperci zwracają uwagę, że remont mieszkania w stanie deweloperskim jest łatwiejszy do zrealizowania, niż remont nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym - w bloku czy kamienicy.

- Mieszkanie pod wynajem warto zaaranżować w neutralnej kolorystyce, która będzie pasować wielu potencjalnym najemcom. Dobrym pomysłem jest również wstawienie do mieszkania sprzętu AGD: lodówki, pralki, zmywarki i tylko najpotrzebniejszych mebli, takich jak łóżko, stół czy krzesła, tak by przesadnie nie zagracić przestrzeni – sugeruje Katarzyna Karcz.

Większość najemców zwraca uwagę na wykończenie i wyposażenie łazienki oraz kuchni. Przy wykończeniu tych dwóch pomieszczeń także warto postawić na neutralne i stonowane kolory. Ważne jest doposażenie lokalu w przedmioty takie jak m.in. lodówka, pralka czy zmywarka – to podnosi cenę najmu! Aranżując podłogę w mieszkaniu inwestycyjnym, powinniśmy unikać dywanów i wykładzin, które są mniej funkcjonalne i mogą zdominować wnętrze. W pokojach najlepiej sprawdzają się zaś panele, a w przedpokoju, kuchni i łazience – gresy szkliwione.

Należy pamiętać że zdjęcia mieszkania, które zamieszczane są w serwisach ogłoszeniowych na wynajem, powinny być wykonane najlepiej przy pomocy Home Stager’a i profesjonalnego fotografa. Oni doskonale wiedzą jak atrakcyjnie zaprezentować nieruchomość potencjalnemu najemcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych