Wykuwa się system pomocy dla Ukraińców

Samorządowcy chcą 9 maja we Wrocławiu zorganizować okrągły stół w sprawie uchodźców; jednocześnie naciskają, by rząd szybko opracował ogólnopolską strategię, która ureguluje np. kwestie edukacyjne – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Autor: Pap 13 kwietnia 2022 09:35

"Od początku wojny w Ukrainie obie strony polskiej administracji, chcąc nie chcąc, były skazane na współpracę w celu zapewnienia opieki nad uchodźcami. Dotychczas rozmowy między włodarzami a obozem rządzącym dotyczyły doraźnej pomocy: zorganizowania punktów recepcyjnych, zakwaterowania, wyżywienia czy nadawania numerów PESEL. W ramach rozliczeń z samorządami rząd wypłacił im już ok. 500 mln zł. Teraz dyskusje dotyczą już rozwiązań systemowych, czyli np. uporządkowanego wprzęgnięcia ukraińskich uczniów w polski system edukacji i opieki przedszkolnej oraz funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w miastach, którym nagle przybyło mieszkańców" - pisze "DGP".

Przypomina, że w tej sprawie odbyło się w zeszłym tygodniu spotkanie samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim, kolejne jest wstępnie planowane na maj.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jak informuje Związek Miast Polskich (ZMP), osobna narada ma dotyczyć miast z tzw. ściany wschodniej, do których trafiają uchodźcy. Chodzi o dość specyficzną sytuację - z jednej strony są tam wolne miejsca w systemie edukacji, a z drugiej te miejscowości borykają się z wysokim bezrobociem. Samorządowcy organizują także okrągły stół w sprawie uchodźców - planowany jest na 9 maja w Hali Ludowej we Wrocławiu. Zaproszenia zostaną wystosowane do rządu, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców" - podaje gazeta.

"Będziemy też chcieli zaprosić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskich samorządowców do udziału zdalnie. Przewidujemy potem pracę w tzw. podstolikach" - mówi dziennikowi osoba zaangażowana w przygotowania. Gazeta wskazuje, że lokalni włodarze oczekują, że ten tydzień będzie kluczowy, jeśli chodzi o uzgodnienie z rządem kwestii edukacyjnych.

"Minister Czarnek obiecał nam różne rzeczy i chcemy, żeby to sfinalizował, tym bardziej że połowę problemów można załatwić zmianą rozporządzeń edukacyjnych. To powinno być zrobione przed świętami, bo przed nami są egzaminy ósmoklasisty i egzaminy maturalne" - argumentuje w rozmowie z dziennikiem jeden z samorządowców. (PAP)

wni/ joz/

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych