
Resort Klimatu i Środowiska zapowiada kolejne działania, których celem jest poprawa jakości powietrza, poprzez wymianę starych pieców grzewczych. Tym razem jednak wsparciem objęte zostaną budynki wielorodzinne. Nadal wiele z nich ogrzewanych jest przestarzałymi źródłami ciepła.
Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych to główne cele pilotażu, który poszerzy zakres programu "Czyste powietrze". Program ruszy z początkiem 2022 roku, a jego budżet wyniesie 2 mld. zł.
Zapowiadany pilotaż to kolejne z rozwiązań zaproponowanych przez resort klimatu i środowiska, którego celem jest rozwiązanie problemu smogu w Polsce poprzez wymianę tzw. kopciuchów oraz termomodernizacje budynków.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- Dostępne środki zostaną rozdysponowane odpowiednio do potrzeb danego województwa. Już wiemy, że potrzeby są duże w woj. śląskim i dolnośląskim, w części woj. łódzkiego, w zachodniej części woj. małopolskiego. W tym przypadku intensywność finansowania siłą rzeczy będzie większa - mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, w wypowiedzi dla portalu wnp.pl.
Dofinasowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła oraz termomodernizacje budynków oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
- Program ścieżki bankowej dopiero rusza. Jeszcze nie wszystkie banki włączyły się w akcje kredytowe. Wnosków wpływa kilkaset tygodniowo, natomiast będziemy dążyć do tego, aby ich liczba rosła - dodał Bartłomiej Orzeł.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.