Wynajem mieszkań w pigułce. Powstał pierwszy poradnik dedykowany rynkowi najmu

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na wynajem i na jakie kwestie formalne zwracać uwagę, aby wynajem przebiegał bezproblemowo - te i inne wskazówki dla wynajmujących i właścicieli mieszkań zawiera pierwszy poradnik dedykowany rynkowi najmu.

Autor: HouseMarket.pl 08 września 2016 14:47

Z danych zgromadzonych przez Mzuri wynika, iż w ciągu ostatnich pięciu lat rynek najmu w Polsce podwoił się i będzie dalej rosnąć. Przyczyny coraz większej popularności rynku najmu leżą głównie w postępujących tendencjach społecznych, takich jak zwiększona mobilność pracowników, wejście na rynek pracy pokolenia Y, czy niechęć do wieloletnich kredytów. Jednak jak podkreślają eksperci, jest to rynek młody, który wciąż wymaga edukacji. Właśnie dlatego pod redakcją Sławka Muturi - eksperta od inwestycji w nieruchomości na wynajem, założyciela Mzuri - powstała książka kompleksowo wyjaśniająca jak odnaleźć się na rynku najmu.

Dzięki "Poradnikowi dla najemczyń i najemców. Jak zapewnić sobie bezproblemowy najem. 100+ pytań i odpowiedzi” dowiemy się m.in. jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na wynajem, na jakie kwestie formalne zwracać uwagę, aby wynajem przebiegał bezproblemowo, czy można obniżyć koszty wynajmu oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo i poradzić sobie w sytuacjach awarii.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poradnik zawiera wskazówki, zebrane w postaci ponad 100 pytań i odpowiedzi, które czytelnicy zadali autorowi poprzez prowadzonego przez autora bloga.

– Mamy nadzieję, że książka przyczyni się do zmniejszenia napięć na linii najemca – właściciel mieszkania. Dziś obsługujemy kilka tysięcy najemców zamieszkujących ponad 2 000 mieszkań. Zajmujemy się tym od 1998 roku i na bazie tak szerokich doświadczeń wiemy, że 99 proc. najemców to uczciwi ludzie. W pracy, na uczelni, w życiu mają tyle stresów, że nie szukają kolejnych w mieszkaniu, które ma przecież być dla nich oazą spokoju – mówi Sławek Muturi.

Dodaje, że podobnie wygląda to w przypadku właścicieli mieszkań. Jeśli dochodzi do konfliktów, to najczęściej nie ze złej woli czy nieczystych intencji, ale z powodu braku zrozumienia tego, na czym polega proces najmu, z ogromnej nieufności pomiędzy stronami wynikającymi z zasłyszanych gdzieś historii. To z kolei prowadzi do nieporozumień, które czasami urastają do poważnych konfliktów. Zwiększając świadomość istoty procesu najmu, autorzy mają nadzieję przyczynić się do cywilizowania się polskiego rynku najmu mieszkań.

– Chcieliśmy stworzyć coś wyjątkowego, co służyłoby zarówno właścicielom mieszkań na wynajem, jak i ich najemcom – mówi Artur Bartnicki, współautor poradnika i prezes spółki Mzuri. – Jestem przekonany, że wiele cennych porad zawartych w poradniku przysłuży się do zmiany kultury najmu w Polsce, a także zredukuje poziom stresu i nieporozumień w relacji najemca-właściciel – dodaje Bartnicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych