Wysoki poziom składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny może być problematyczny dla najmniejszych deweloperów

Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego oraz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Temat jest bardzo dobrze znany w branży nieruchomości. Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą zmiany dla deweloperów oraz kupujących mieszkania? O tym mówi Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska i prezes zarządu Polnord.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2021 09:30

Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą zmiany dla deweloperów oraz kupujących mieszkania?

Projekt ma na celu podwyższenie poziomu ochrony osób kupujących mieszkania i domy jednorodzinne na rynku pierwotnym. W ramach wspomnianego projektu środki wpłacane przez nabywców na poczet przyszłego lokum miałyby zostać objęte nie tylko – jak to było dotychczas najczęściej – otwartym mieszkaniowym rachunkiem powierniczym (OMRP), ale od teraz także Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym. Dla deweloperów projekt ten oznacza z kolei konieczność odprowadzania dodatkowych składek, w wysokości 2 proc. od wartości mieszkania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wszelkie nowe działania, które wynikają z wejścia w życie ustawy mogą przełożyć się na wzrost cen mieszkań?

Oczywiście, że tak. Nie możemy jednoznacznie ocenić na ten moment realnej skali wzrostu. Zakładamy jednak, że zależy ona bezpośrednio od wysokości składki. Ta z kolei, według projektu nowelizacji, ma wynieść 2 proc. wartości mieszkania, czyli dokładnie dwa razy więcej, niż to proponował Polski Związek Firm Deweloperskich. Moim zdaniem już składka na poziomie 1 proc., którą proponował PZFD, była wystarczająca.

Dość wysoki poziom składki może więc być szczególnie problematyczny dla najmniejszych deweloperów, dla których jest to duży koszt dodatkowy i który z pewnością może przełożyć się na wzrost cen mieszkań, a co za tym idzie – utratę konkurencyjności.

Twórcy nowych rozwiązań zwrócili uwagę, że niski poziom bezpieczeństwa prawnego rodzi niepewność wśród potencjalnych klientów i wpływa hamująco na liczbę zawieranych transakcji na rynku. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak Państwo oceniają to stanowisko?

W naszej opinii, już wytyczne wprowadzone w 2012 r., w ramach ustawy o ochronie praw nabywców lokalu lub domu jednorodzinnego skutecznie zabezpieczały kupujących przed utratą ich środków, wpłaconych na poczet przyszłego lokum. Warto także zauważyć, że Polski Związek Firm Deweloperskich nie ma informacji, żeby od czasu ich wprowadzenia w Polsce zdarzył się przypadek utraty przez nabywców funduszy zgromadzonych na rachunkach powierniczych.

Niemniej, nowelizacja z pewnością wpłynie na poczucie bezpieczeństwa klientów. Być może nawet mogą oni chętniej podejmować decyzję o zakupie mieszkania na wczesnych etapach realizacji projektów deweloperskich. Nie znaczy to jednak, że dotychczas istniały faktyczne przesłanki do wprowadzenia nowych wytycznych.

Deweloperzy w ogólnym ujęciu krytykują proponowane zmiany. Uważają, że Fundusz jest niepotrzebny, bo sytuacja na rynku jest dobra. Jakie jest Państwa stanowisko w tej kwestii?

Jak najbardziej powinien istnieć system ochrony osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym, od deweloperów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zakup nowego lokum wiąże się ze sporym nakładem finansowym nabywcy. Niemniej, jak już wspomniałem – dotychczasowe wytyczne, z 2012 r., zapewniały odpowiedni poziom ochrony. Nie widzimy przesłanek do wprowadzenia składki na poziomie aż 2 proc. - odbije się to przede wszystkim na cenach nieruchomości.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych