Wysyp wniosków w rządowych programach mieszkaniowych

189 wniosków na utworzenie 4010 mieszkań wpłynęło we wrześniu do Banku Gospodarstwa Krajowego. Najbardziej aktywni są inwestorzy ze Śląska. Wartość inwestycji to prawie 660 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 27 października 2016 11:41

Z końcem września zakończył się nabór wniosków w dwóch programach realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które wchodzą w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego. Chodzi o rządowy program tworzenia mieszkań socjalnych, komunalnych, chronionych, domów dla bezdomnych i noclegowni oraz społeczne budownictwo czynszowe. W obydwu programach, realizowanych na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wpłynęło do BGK łącznie 189 wniosków na utworzenie 4010 mieszkań. Wnioskowane inwestycje są warte 659,4 mln zł, a finansowanie, o które starają się jednostki samorządu terytorialnego, spółki gminne i tbs-y wynosi 320 mln zł.

- Wyniki naboru wniosków w ramach dwóch mieszkaniowych programów rządowych świadczą o rosnącym zaangażowaniu samorządów w problemy mieszkaniowe lokalnej społeczności. Rozwiązania zaplanowane w przyjętym przez rząd Narodowym Programie Mieszkaniowym w jeszcze większym stopniu będą wspierały samorządy w zakresie mieszkalnictwa dla osób, które z różnych względów, w tym ekonomicznych, potrzebują wsparcia w zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych – podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Od kilkunastu lat budowaliśmy nasze unikalne kompetencje w zakresie finansowania mieszkalnictwa, zarówno poprzez obsługę programów rządowych, jak też nasze własne inicjatywy. Cieszymy się, że Bank Gospodarstwa Krajowego może wykorzystać te doświadczenia na rzecz nowego Narodowego Programu Mieszkaniowego. To pierwszy tak kompleksowy plan, który sukcesywnie będzie eliminował deficyt mieszkaniowy szacowany na 0,5 do nawet 3 milionów mieszkań – stwierdził Włodzimierz Kocon, członek zarządu BGK.

Jesienna edycja programu budownictwa socjalnego była pod wieloma względami rekordowa. Nigdy wcześniej gminy nie złożyły aż tylu wniosków (149) na tak wysoką kwotę wsparcia (131,5 mln zł). Planowana przez beneficjentów wartość inwestycji przekroczyła kwotę 343 mln zł. Najwięcej aplikacji dotyczyło utworzenia mieszkań socjalnych (1348 lokali) oraz komunalnych (842).

Najbardziej aktywne – podobnie jak w latach ubiegłych – były gminy ze Śląska – pochodzi stamtąd co piąta wnioskowana złotówka, która przekazywana jest inwestorom w formie bezzwrotnej dotacji. Doliczając edycję wiosenną programu można zauważyć, że cały 2016 rok był rekordowy – wnioskowana kwota wsparcia była o 45 proc. większa niż w roku ubiegłym. Tak dobre wyniki programu nie powodują jednak wstrzymania prac legislacyjnych zmierzających do jego jeszcze lepszego dopasowania dla odbiorców – samorządów, spółek gminnych i tbs-ów. Planowane są dalsze udogodnienia w programie, m.in. zniesienie limitów kwotowych naboru wniosków oraz konieczności tworzenia zasobów ekwiwalentnych.

TBS-y składają wnioski

Z kolei program społecznego budownictwa czynszowego zakończył swoją drugą edycję 40 wnioskami, które w większości złożyły gminne tbs-y. Inwestorzy planują wybudować 1623 mieszkania, aplikując o preferencyjne kredyty w wysokości 188,5 mln zł. Również w tym programie najbardziej aktywni są wnioskodawcy z województwa śląskiego, chcący zbudować w swoim regionie 625 mieszkań czynszowych.

Podsumowując dwie pierwsze edycje, zakończone w okresie zaledwie siedmiu miesięcy, inwestorzy złożyli blisko 100 wniosków na łączną kwotę znacząco przekraczającą pół miliarda złotych, zakładając budowę ponad 4,5 tys. mieszkań. Trwa obecnie proces legislacyjny nowelizacji ustawy, usuwającej najistotniejsze bariery w dostępie do programu. Bank Gospodarstwa Krajowego zakłada, że trzecia edycja zostanie przeprowadzona już na nowych zasadach.

BGK rozpoczął teraz proces weryfikacji i oceny wniosków w obydwu programach i planuje zakończyć go w grudniu br. Kolejny nabór wniosków w programie budownictwa socjalnego odbędzie się w marcu 2017 r., a w programie społecznego budownictwa czynszowego we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych