Wzrost sprzedaży luksusowych nieruchomości o 10 proc.Housemarket.pl - 25 września 2019 15:06


Średnia cena za metr kwadratowy w segmencie nieruchomości mieszkaniowych premium  przekroczyła 28 000 zł - wynika z najnowszych danych zebranych przez High Level Sales & Marketing. W ciągu roku oferta na stołecznym rynku w tym segmencie zwiększyła się o 62 procent., natomiast w ciągu 4 ostatnich lat ceny apartamentów ekskluzywnych w stolicy wzrosły o 30 procent.

Najnowsze dane potwierdzają, że rok 2019 to kolejny z rzędu, w którym rynek premium stabilnie rośnie a chętnych na zakup luksusowych mieszkań ciągle przybywa. Jednym z argumentów przemawiających za inwestowanie w ten segment jest jego odporność na zawirowania związane z kryzysami na rynku nieruchomości.

- Rynek ekskluzywnych nieruchomości w Warszawie rozwija się bardzo dynamicznie. Wyniki sprzedaży liderów tego segmentu, takich jak Cosmopolitan Twarda 4 udowodniły, że istnieje zapotrzebowanie na najwyższej klasy nieruchomości z cenami przekraczającymi 30 000 zł/mkw. W Cosmopolitan za 10 najdroższych apartamentów klienci zapłacili w sumie 102 miliony złotych. Prognozujemy, że wartość warszawskiego rynku nieruchomości premium wzrośnie w tym roku o 7-8 procent – mówi Karolina Kaim, twórczyni marki High Level Sales & Marketing by Tacit Group.

W nieruchomości premium chętnie inwestują zarówno zamożni Polacy i cudzoziemcy, jak również firmy, które traktują te nieruchomości jako alternatywę dla hoteli. Niewiele jest inwestycji dokonywanych przez fundusze z uwagi na niewielką ofertę polskiego rynku. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warszawa najpopularniejsza w segmencie premium

Z raportu EY wynika, że w ubiegłym roku aż 25 procent wszystkich lokali premium sprzedanych w Polsce, znalazło swoich nabywców w Warszawie. Średnie ceny apartamentów luksusowych w stolicy wzrosły w ciągu 4 ostatnich lat o 30 procent i wynosi 28 tyś. zł

Wśród 10 najdroższych, obecnie dostępnych w sprzedaży stołecznych inwestycji 4 znajdują się w ofercie High Level Sales & Marketing. Zestawienie otwiera rezydencja Park Lane przy Łazienkach Królewskich z ceną 37 500 zł/mkw. Drugie miejsce zajmuje Cosmopolitan z ceną 37 000 zł/mkw. Na 9 i 10 miejscu znalazły się dwie inwestycje zlokalizowane w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy – na Saskiej Kępie. To odpowiednio Berezyńska 46 z ceną 27 500 zł/mkw. oraz Angorska 13A z ceną  25 500 zł/mkw. Pozostałe inwestycje to Złota 44, Flisac Apartamenty Powiśle, The Tides, Foksal 13/15, Finale Apartments i Unique Apartments.

Nieruchomości premium powstają najczęściej w Śródmieściu, na Starym Mokotowie, Starym Żoliborzu i Saskiej Kępie. Zwykle są to nowe inwestycje (np. wieże mieszkalne takie jak Cosmopolitan czy Złota 44) lub renowacje zabytkowych kamienic (Foksal 13/15).

- Kupujący często szukają nowych inwestycjami tam gdzie już mieszkają i gdzie dobrze się czują - mówi Karolina Kaim.

Warszawa najszybciej dogoni Amsterdam

Inwestowanie w nieruchomości premium w Warszawie jest o wiele bardziej atrakcyjne niż w innych europejskich metropoliach - wynika z raportu niezależnej firmy doradczej EY -
„Analiza segmentu luksusowych nieruchomości wielorodzinnych w wybranych aglomeracjach miejskich na świecie i w Polsce”. Raport określa potencjał i kierunki rozwoju segmentu premium oraz porównuje Warszawę i wybrane metropolie, w tym między innymi Nowy Jork, Londyn, Paryż, Monachium i Berlin.

Patrząc na dane historyczne, eksperci EY szacują, że średnie tempo wzrostu cen nieruchomości luksusowych w Warszawie może wynieść około 7 procent, natomiast w miastach regionalnych około 5 procent w skali roku. Zakładając stabilną sytuację na rynkach europejskich miast, Warszawa ma szansę pod kątem cen dogonić Amsterdam za rok, Kopenhagę za 2 lata, Berlin za 3-4 lata, Monachium za 8-9 lat, Paryż za 13-14 lat, Nowy Jork za 15-16 lat i Londyn za 17 lat.

Warszawa jest miastem z jedną z najniższych wartości premii za luksus, liczonej jako iloraz najwyższej ceny nieruchomości w segmencie luksusowym w stosunku do średniej ceny w segmencie popularnym. Oznacza to, że próg wejścia na rynek premium jest niższy niż w pozostałych analizowanych miastach i wynosi w stolicy 25 tyś. zł ma mkw (wzrost o 25 proc. w stosunku do 2016 r.). Zdaniem autorów raportu, koszt zakupu nieruchomości premium w stolicy Polski jest wciąż znacznie niższy niż w innych liczących się europejskich metropoliach oraz w USA. Zgodnie z uniwersalną definicją stosowaną w Polsce od kilku lat, na najbardziej rozwiniętym, warszawskim rynku, segment nieruchomości luksusowych stanowi 1 procent całego rynku mieszkaniowego. W innych polskich miastach przyjmujemy 3 procent.

- Od kilku lat obserwowany jest wzrost segmentu nieruchomości luksusowych w Polsce, szczególnie na rynku warszawskim, oraz na pozostałych rynkach regionalnych. Warszawa jest miastem, w którym w ostatnich dwóch latach, premia za luksus wzrosła w największym stopniu. W związku z tym, że stolica jest nadal rynkiem rozwijającym się w tym segmencie nieruchomości, posiada perspektywę wyższego wzrostu niż inne miasta Europy Zachodniej – mówi Anna Kicińska, Partner z EY.