Wzrost stawek najmu wyhamował. Więcej mieszkań na wynajem

W lipcu wzrost stawek najmu mieszkań był najwolniejszy od momentu rozpoczęcia wojny w Ukrainie; w porównaniu z czerwcem ceny wzrosły o 0,6 proc. - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Ceny rosną wolniej, bo poprawiła się dostępność mieszkań na wynajem - wskazali autorzy raportu.

Autor: PAP 31 sierpnia 2022 13:33

  • Stawki najmu wzrosły w ośmiu z szesnastu badanych miast.
  • W sześciu miastach spadły, a w dwóch się nie zmieniły.
  • Jeszcze w marcu i kwietniu wzrosty obserwowano w 15 z 16 miast.
  • Ceny najmu nie rosną już tak szybko, a w niektórych miastach nawet spadają, ponieważ spadł popyt, a jednocześnie poprawiła się dostępność.

W raporcie wskazano, że poziom stawek jest przeciętnie o 20 proc. wyższy niż na początku roku, ale to głównie efekt podwyżek dokonanych wiosną. "W lipcu koszty najmu były stabilne. Duży wzrost odnotowaliśmy jedynie w Częstochowie (+11 proc. mdm), a spory spadek w Lublinie (-8 proc. mdm). Są to jednak stosunkowo nieduże rynki, na których odnotowujemy po ok. 200 nowych ogłoszeń miesięcznie, więc łatwiej tu o duże zmiany niż w największych miastach. Dla porównania w Warszawie takich ogłoszeń było w lipcu 4 376" - podkreślili autorzy raportu. W stolicy najem zdrożał w ciągu miesiąca o 2 proc.

Zdaniem autorów raportu ceny najmu nie rosną już tak szybko, a w niektórych miastach nawet spadają, ponieważ spadł popyt, a jednocześnie poprawiła się dostępność. Drugi miesiąc z rzędu wzrosła liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

"Dotyczy to zarówno nowych ofert, jak również wszystkich aktywnych ofert niezależnie od tego, kiedy zostały dodane na portale. Tych nowych było o ponad 50 proc. więcej niż w kwietniu. Przyczyną większej podaży są wakacje, czyli okres, gdy studenci zwalniają najmowane mieszkania. Poza tym część Ukraińców zdecydowała się na powrót do domu, więc opuścili najmowane lokale" - stwierdzili analitycy Expandera i Rentier.io.

Zaznaczyli, że kluczowy będzie wrzesień, kiedy na rynek powrócą studenci. Wtedy ponownie wzrośnie popyt i okaże się, czy ceny znów zaczną mocno rosnąć czy też pozostaną stabilne - uważają analitycy. W ich ocenie na spadki cen w najbliższym czasie nie ma co liczyć, gdyż z powodu wysokich stóp procentowych bardzo trudno jest kupić własne mieszkanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych