Wzrosty cen mieszkań wyhamują, jeśli uda się batalia z funduszami

Wzrosty cen mieszkań wyhamują, jeśli uda się batalia z funduszami kupującymi mieszkania na wynajem, a podwyżki stóp procentowych ograniczą akcję kredytową - napisał w opublikowanej w środę analizie ekspert HRE Investments Bartosz Turek.

Autor: housemarket.pl 24 listopada 2021 12:59

  • Ceny mieszkań sukcesywnie rosną. W tym roku za metr mieszkania w większych miastach trzeba było zapłacić średnio o 10 proc. więcej.
  • Na wzrost cen składało się wiele czynników. Nieruchomości są postrzegane jako bezpieczna przystań dla kapitału i oręż przeciwko inflacji, a także dynamiczny wzrost wynagrodzeń.
  • Trwa hossa na rynku kredytów mieszkaniowych. W październiku możemy już mówić o około 1,86 tys. wniosków kredytowych dziennie.

Analityk, powołując się na najnowsze dane NBP, napisał, że przeciętny metr nowego mieszkania na siedmiu największych rynkach zdrożał w ciągu roku o ponad 10 proc., a w przypadku mieszkań używanych zwykła średnia wyciągnięta z aktów notarialnych poszła w górę o 7,3 proc. Zauważył, że przez ostatnie kwartały na wzrost cen składało się wiele czynników, m.in. fakt, że nieruchomości są postrzegane jako bezpieczna przystań dla kapitału i oręż przeciwko inflacji. Według Turka na wzrost cen oddziaływały również dynamiczny wzrost wynagrodzeń, bardzo sprawna odbudowa gospodarki czy rosnący optymizm rodaków. Kluczowe dla wzrostu cen były najniższe w historii stopy procentowe - zaznaczył.

Zdaniem analityka stymulowany w ten sposób popyt wchodził na rynek, na którym brakowało ofert, ponieważ niektórzy deweloperzy na początku epidemii wstrzymali rozpoczynanie nowych inwestycji. Najistotniejszą jednak - w jego ocenie - przyczyną drożejących mieszkań jest duża aktywność funduszy inwestycyjnych (przeważnie zagranicznych), które skupują nie tylko pojedyncze mieszkania, ale też całe bloki, osiedla czy nawet firmy deweloperskie, ograniczając w ten sposób ofertę rynkową. Przypomniał, że rząd zapowiada walkę z tym zjawiskiem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: TRWA HOSSA NA RYBKU KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH

Według Turka wiele wskazuje na to, że niektóre z tych czynników stracą przynajmniej część swego impetu. Już dziś można bowiem szacować, że w konsekwencji dwóch podwyżek stóp procentowych, w wyniku których podstawowa stopa poszła w górę z poziomu 0,1 proc. do 1,25 proc., raty kredytów mieszkaniowych powinny pójść w górę o około 16-18 proc. Mniej więcej o tyle spadła też zdolność kredytowa.

"To w oczywisty sposób musi przełożyć się na mniejszy popyt na mieszkania. Przy tym już niedługo częściowo ta zmiana zostanie zamortyzowana przez podpisaną przez Prezydenta ustawę o kredytach bez wkładu własnego" - napisał. Wskazał, że w konsekwencji podwyżek stóp procentowych banki zaczęły także podnosić w końcu oprocentowanie lokat, co w efekcie sprawi, że wkrótce oprocentowanie depozytów przestanie być kilkadziesiąt razy mniej atrakcyjne niż potencjalne zyski z wynajmu mieszkań.

Analityk przypomniał, że w 2020 roku banki wyraźnie przykręciły kurki z kredytami. Dopiero na początku bieżącego roku dwa największe banki ponownie udostępniły kredyty z 10-proc. wkładem własnym, co uruchomiło odroczony popyt. Powołując się na dane BIK wskazał, że ten dodatkowy popyt miał swoje apogeum w maju.

"Wtedy każdego dnia roboczego do banków trafiało po około 2,5 tys. wniosków kredytowych. W kolejnych miesiącach ta fala opadała. W efekcie w październiku możemy już mówić o około 1,86 tys. wniosków kredytowych dziennie. To sugeruje normalizację sytuacji i fakt, że odroczony popyt w dużej mierze się wyczerpał" - napisał.

Ekspert uważa, że zjawisk, które mogą prowadzić do bilansowania się popytu i podaży szukać możemy też po drugiej stronie rynku. "Deweloperzy mają w przygotowaniu dużo nowych inwestycji. Na przykład najnowsze dane GUS pokazują, że przez 10 miesięcy 2021 roku deweloperzy dostali pozwolenia na budowę ponad 174 tysięcy mieszkań i rozpoczęli budowę prawie 141 tysięcy lokali. W obu przypadkach oznacza to wzrost o ponad 30 proc. względem analogicznego okresu przed rokiem" - czytamy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych