Z pośrednikiem czy bez. Jak kupić mieszkanie?

Z pomocą pośrednika zakup nieruchomości jest znacznie ułatwiony. Taka usługa trochę jednak kosztuje i nie każdemu przypadną do gustu subiektywne propozycje agenta.

Autor: HouseMarket.pl 04 maja 2017 13:00

Poszukując nieruchomości z pośrednikiem zyskujesz dostęp do bazy różnorodnych ofert mieszkań. Agentowi będzie zależało na tym, aby szybko znaleźć dla ciebie odpowiednie lokum, ponieważ od transakcji otrzyma odpowiednią prowizję. Zatrudnienie go to bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające przeglądanie tylko tych ogłoszeń, które odpowiadają twoim wymaganiom, ze szczegółowymi opisami nieruchomości oraz zdjęciami, bez wychodzenia z domu.

Dobry doradca to skarb

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pośrednik umówi spotkania, będzie także towarzyszył podczas wizyty w upatrzonych mieszkaniach, dzięki czemu na bieżąco możesz skorzystać z jego wiedzy na temat nieruchomości. Dobry doradca doskonale zna uwarunkowania rynku, czas ekspozycji mieszkania oraz zorientuje się, jak szybko właścicielowi zależy na sprzedaży. Pomoże wybrać właściwe mieszkanie oraz wynegocjować korzystną cenę, ponadto, załatwi większość formalności.

Współpracę reguluje stosowna umowa. Może ona uwzględniać poszukiwanie mieszkań za pomocą kilku agentów lub mieć zapis o wyłączności pośrednika. W Polsce umowy na wyłączność są rzadko spotykane. Zdecydowana większość nabywców woli szukać mieszkania za pomocą wielu kanałów. Decyduje się zatem na zatrudnienie kilku agencji nieruchomości jednocześnie.

Niezależnie od tego, czy postawisz na jednego pośrednika czy paru, zadbaj o to, aby dobrze poznać osoby, z którymi będziesz współpracował. Najlepiej spotkaj się z agentem, spytaj go o doświadczenie na rynku nieruchomości oraz techniki pracy i poczytaj w internecie opinie na jego temat.

– Poszukiwanie nieruchomości z biurem to dobry pomysł zwłaszcza dla osób zapracowanych i tych, które nie czują się pewnie na trudnym rynku nieruchomości, np. kupującym pierwsze mieszkanie. Z nimi doprowadzisz zakup do skutku szybciej, poświęcisz na to mniej energii i ustrzeżesz się też wpadek, które przydarzają się mało doświadczonym laikom. Usługa ta jest jednak dodatkowym kosztem towarzyszącym nabyciu mieszkania – mówi Kuba Karliński, założyciel firmy Magmillon, która realizuje ciekawe, pionierskie projekty nieruchomościowe polegające na zakupie nieruchomości, przeprowadzeniu remontu oraz sprzedaży mieszkań na wolnym rynku.

Na własną rękę i taniej

Szukanie na własną rękę daje pełną dowolność. Proces odbywa się w twoim tempie, co pozwala spokojnie eksplorować rynek tak długo jak tego potrzebujesz. Masz także gwarancję obiektywizmu poszukiwań. Jeśli jednak nie jesteś pewien swoich wstępnych decyzji, ale nie chcesz korzystać z pomocy agenta, posłuż się radą znajomego z doświadczeniem zdobytym w przeciągu ostatnich kilku lat. Poszukiwania rozpocznij, gdy tylko ustalisz sobie mieszkaniowe cele.

Blisko centrum, a może w kamienicy?

Sprawę ułatwi internet oraz prasa lokalna. Powstały nawet specjalne portale, na których znajdziesz jedynie mieszkania oferowane bezpośrednio. Na innych stronach internetowych wystarczy zaznaczyć filtr „bezpośrednio”. W ten sposób szybko stworzysz własną bazę potencjalnie interesujących cię lokali, których właściciele nie korzystają z usług agencji nieruchomości. Poza tym nie będziesz musiał płacić nikomu za wsparcie w wyszukiwaniu. Kwota płacona pośrednikowi to dosyć wysoki koszt. Kupując samodzielnie należy jednak wykazać się dużą czujnością. W zawieraniu transakcji jesteś skazany na siebie, dlatego powinieneś sprawdzić dosłownie wszystkie aspekty lokalu – księgę wieczystą, stan mieszkania, sąsiedztwo.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych