Z tych powodów ceny mieszkań w Polsce nieustannie rosną

Pierwsze półrocze 2021 roku można zaliczyć do rekordowych, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań w Polsce. W największych miastach w tym czasie deweloperzy sprzedali łącznie 39 tys. lokali. Nic nie wskazuje również na to, aby sytuacja uległa zmianie w drugiej części roku. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Sprawdźmy.

Autor: housemarket.pl 12 sierpnia 2021 15:55

Podaż

Coraz wyższe ceny na rynku mieszkaniowym w Polsce uwarunkowane są m.in. niską podażą, niewspółmiernie malejącą w stosunku do wysokiego popytu. Widać to zwłaszcza analizując warszawski rynek deweloperski – co czwarte mieszkanie sprzedawane jest bowiem w stolicy. Tutaj waśnie podażowe problemy przypadające na II kw. br. dotyczyły niemal wszystkich kluczowych dzielnic, a liczba dostępnych lokali w ujęciu kwartalnym skurczyła się o 13 proc. Największe spadki dotyczyły Mokotowa, Pragi Południe oraz Woli, oscylując w granicach 18-44 proc.

Korzystny wynik podażowy w tym czasie miał z kolei prężnie rozwijający się Ursus, który z uwagi na dogodne połączenie z centrum miasta stał się ciekawą alternatywą dla innych części stolicy. W ogólnym rozrachunku jednak, biorąc pod uwagę wszystkie dzielnice Warszawy oraz porównując kwartał do kwartału, wynik podażowy na poziomie -18 proc. nie można uznać za nienajlepszy, a wręcz za rekordowo niski. Warto również nadmienić, że Warszawa jest jedyną z sześciu metropolii o tak dużym spadku podaży mieszkań. W takiej sytuacji rozsądne wydają się być jednak decyzje dotyczące zwiększenia ilości gruntów budowlanych na terenie większych miast, które powinny zostać podjęte już teraz, aby uniknąć podobnej sytuacji w innych częściach Polski w przyszłości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budowa nieruchomości kosztuje coraz więcej

Materiały budowlane drożeją z miesiąca na miesiąc. Tylko w ciągu ostatniego półrocza ceny w hurtowniach wzrosły o niemal kilkaset procent, a ich dostępność staje się coraz bardziej ograniczona. Śledząc koszty wiodących materiałów dla budownictwa oraz dla domu i ogrodu widać znaczące różnice porównując rok do roku. Dla przykładu ceny w lipcu br. w porównaniu do lipca 2021 roku wzrosły średnio o 8,3 proc. i to na wszystkich grupach towarowych: płyty OSB (+27,5 proc.), izolacje termiczne (+24,1 proc.), dachy, rynny (+12,5 proc.), instalacje, ogrzewanie (+10,9 proc.), otoczenie domu (+10,4 proc.), narzędzia (+9,1 proc.), wykończenia (+9,0 proc.), ogród i hobby (+8,8 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+8,2 proc.), izolacje wodochronne (+7,9 proc.), oświetlenie, elektryka (+7,7 proc.), wyposażenie, AGD (+6,8 proc.), sucha zabudowa (+6,8 proc.), motoryzacja (+5,8 proc.), chemia budowlana (+5,5 proc.), dekoracje (+5,2 proc.), farby, lakiery (+4,9 proc.), stolarka (+4,6 proc.), cement, wapno (+3,8 proc.) oraz ściany i kominy (+2,1 proc.).

Przy tym temacie pojawiają się również różne głosy dotyczące unijnego planu klimatycznego „Fit for 55”, którego celem jest obniżenie emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej do 2030 roku o aż 55 proc. Zgodnie z nowymi planem i zakładanymi rozwiązaniami wprowadzony zostanie m.in. podatek węglowy na wyroby spoza Unii, który może wpłynąć na kolejny wzrost cen materiałów budowlanych, zwłaszcza cementu, stali czy aluminium.

Inwestycja na lata

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych