Zabezpiecz mieszkanie przed urlopem

W ciągu ostatnich pięciu lat aż 12 proc. Polaków padło ofiarą kradzieży. Włamania do domu, mieszkania, domku letniskowego lub budynku gospodarczego dokonano u 7 proc. rodaków.

Autor: HouseMarket.pl 10 maja 2017 14:20

Komenda Główna policji tylko w 2016 roku zanotowała ponad 77 tys. kradzieży z włamaniem, a duża część z nich miała miejsce podczas urlopu właścicieli. Jak zabezpieczyć dom, gdy jedziemy na urlop? Jaką polisę wybrać? Dlaczego warto zainstalować alarm przeciwwłamaniowy?

Według wstępnych danych GUS, w styczniu i lutym 2017 roku zgłoszono do budowy projekty 37 264 mieszkań – to aż o 44,5 proc. więcej niż w 2016 r. Z danych GUS wynika również, że budujemy coraz więcej domów – mimo to, wciąż wiele z nich pozostaje nieubezpieczonych. Jak podkreślają przedstawiciele Gothaer, polisy mieszkaniowe są jednymi z najtańszych ubezpieczeń na rynku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Biorąc pod uwagę wartość ubezpieczonego mienia, składki roczne są relatywnie niskie i zaczynają się już od ok. 100 zł. Wyjeżdżając na krótki urlop lub wakacje, powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę naszych domów i mieszkań, ponieważ wtedy ryzyko włamania i kradzieży wzrasta kilkukrotnie. W zamian nabywamy nie tylko finansowe zabezpieczenie na wypadek szkód, ale przede wszystkim zaoszczędzamy sobie niepotrzebnych zmartwień i problemów, gdy do trudnej sytuacji rzeczywiście dojdzie – podkreśla Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Co i przed czym chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczyć możemy dom, mieszkanie, a nawet domek letniskowy. Polisa chroni zgromadzone w nieruchomości mienie przed kradzieżą w zakresie wskazanym przez jego właściciela. Oznacza to, że ubezpieczenie można uszyć na miarę, a więc dopasować je do swoich potrzeb. Ochroną mogą zostać objęte wszelkie przedmioty znajdujące się w domu czy mieszkaniu (m.in. meble, ubrania, sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki), jak również te przechowywane w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garaż czy piwnica (np. rowery, narzędzia). W skład ubezpieczonego mienia wchodzą także tzw. stałe elementy wyposażenia wnętrz, czyli m.in. drzwi, okna, piece czy urządzenia sanitarne.

– Dobór zakresu ubezpieczenia zależy w dużej mierze od charakteru nieruchomości. Jeśli ktoś zamieszkuje 9. piętro w bloku może śmiało zrezygnować z ochrony szyb, o czym na pewno nie powinien zapominać posiadacz mieszkania na parterze. Podobnie właściciel kawalerki nie musi martwić się ogrodzeniem, bramą lub grillem, co z pewnością zechce włączyć do ochrony osoba mieszkająca w domu z ogrodem – dodaje Anna Materny. Wybierając polisę należy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, jakich zdarzeń się obawiamy i na jakim zakresie ubezpieczenia nam zależy.

Jak dobrze mieć sąsiada!

Właściciel nieruchomości musi spełnić kilka obowiązków, to znaczy zapewnić minimalny poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Wyjeżdżając na urlop warto postawić na pomoc i kooperatywę sąsiedzką. Mamy wielu sąsiadów i to oni powinni być naszym najlepszym monitoringiem. Dbajmy o nasze mienie wspólnie, doglądając działek, domów, czy mieszkań i sprawdzając, co się na nich znajduje. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas można poprosić sąsiada o zapalenie światła wieczorem, co kilka dni. Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy jest pozostawienie uchylonego okna w domu lub pomieszczeniu, które do niego prowadzi. Powinniśmy pozamykać wszystkie okna i drzwi.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych