Zabytkowa willa Otto Gehliga wyremontowana

Wzniesiona pod koniec XIX wieku willa Otto Gehliga utrzymana jest w rzadko spotykanym stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Przed rozpoczęciem prac znajdowały się w niej dwa lokale mieszkalne, jednak ich właścicieli nie było stać na remont.

Autor: PAP 27 grudnia 2016 15:26

W Łodzi zakończył się remont zabytkowej willi Otto Gehliga. W czasie prac w częściowo zrujnowanym XIX-wiecznym budynku odkryto m.in. oryginalne polichromie, co niemal podwoiło zakładany pierwotnie koszt rewitalizacji. Ostatecznie wyniósł on ponad 4,5 mln zł.

Najdłużej trwające zbowiązanie

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To chyba najdłużej, bo aż od 2010 r. trwające moje zobowiązanie. Obiecałam łodzianom, że przywrócę ten piękny budynek społeczeństwu, co wówczas wydawało się niewykonalne, bo część nieruchomości została wcześniej sprzedana i konieczne okazało się odzyskanie jego własności przez miasto. Ten remont obarczony był dużą niepewnością i licznymi niespodziankami, choć – jak na skalę prac i liczbę niespodzianek, jakie ukrywał w swoim wnętrzu dom – 15 miesięcy to naprawdę szybkie tempo – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która zaprezentowała mediom odnowioną willę.

Wzniesiona pod koniec XIX wieku willa Otto Gehliga utrzymana jest w rzadko spotykanym stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Przed rozpoczęciem prac znajdowały się w niej dwa lokale mieszkalne, jednak ich właścicieli nie było stać na remont. W 2006 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Jak przypomniała Zdanowska, w momencie rozpoczęcia remontu willa znajdowała się w opłakanym stanie. Już na początku okazało się, że konieczna jest wymiana całego poszycia dachowego. Obok planowanej odnowy elewacji, wzmocnienia stropów, renowacji i częściowej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, odgrzybiania, osuszania ścian fundamentowych, a także renowacji i odtworzenia sztukaterii, elementów drewnianych oraz posadzek na liście prac koniecznych do wykonania nieoczekiwanie pojawiły się nowe pozycje.

Sceny w manierze pompejańskiej

- W pomieszczeniach przeprowadzono badania konserwatorskie na obecność pierwotnych warstw malarskich. Odkryto wówczas polichromię w salonie i mazerunki w pomieszczeniu nazywanym przez nas gabinetem. Malarstwo w salonie przedstawia w manierze pompejańskiej sceny geometryczne i roślinne oraz fragmenty postaci z dobrze zachowanymi oryginalnymi złoceniami. Ponad dwie trzecie polichromii to oryginał, reszta wymagała rekonstrukcji, ponieważ wcześniej doszło do zawalenia stropu – wyjaśniła Anna Wróbel-Janiszewska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Radny Paweł Bliźniuk dodał, że remont willi Gehliga był jednym z najdłuższych w ramach programu Mia100 Kamienic, w którym odnowiono już ponad 100 łódzkich nieruchomości.

- Kwestie związane z ustaleniem stanów prawnych, wykupem nieruchomości, podziały geodezyjne i kolejne odkrycia związane ze stanem technicznym budynku oraz skrywanymi przez niego zabytkowymi detalami sprawiły, że ten remont, który z początku wydawał się prosty, nauczył nas pokory. Chcieliśmy, aby dom Otto Gehliga był jedną z pierwszych realizacji w ramach Miasta Kamienic, a dopiero po 5 latach udało nam się doprowadzić go do końca. Wielokrotnie zwiększaliśmy koszty prac – z zakładanych początkowo 2,5 mln zł wzrosły one do ponad 4,5 mln zł – dodał.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych